Malá Kodaň se stala hitem Ostravy, letos ale možná neožije. Zachránit ji může sbírka
Ostravská Pěší zóna Malá Kodaň, která vznikla na nábřeží podél řeky Ostravice, se během loňských letních víkendů stala hojně vyhledávaným místem. Ale jestli tomu tak bude i letos, to se zatím neví.
Kousek nábřeží před Dockem, vedle Sýkorova mostu, se loni v teplých měsících pravidelně uzavíral vozidlům. Stala se z něj pěší zóna, na které se konaly Trhy, co se hledají, koncerty, stand-upy, kina, swingové tančírny a další zajímavé akce. V dalších plánech byla i letní kina nebo slavnosti vinařů.
Lidé toto místo brali útokem. Oblíbili si ho a těšili se na letošní pokračování. Jenže vše nakonec může být jinak.
Aby Pěší zóna Malá Kodaň mohla během víkendů sloužit veřejnosti, bylo ji třeba uzavřít pro auta. A to bylo nákladné. Jen pro představu, změna víkendového značení stála zhruba 15 tisíc korun.
Dvakrát podalo organizátorům pomocnou ruku vedení městského obvodu, letos už to ale možné nebylo. „Značení objízdných tras nás stálo hodně peněz, a tak jsme se rozhodli, že je třeba přijít s trvalým řešením. Nepomůžeme už tedy finančně, ale procesně,“ uvedl místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu David Witosz.
Sbírka na Hithitu
Vedení radnice má návrhy tří variant, jak situaci do budoucna vyřešit. Dvě z nich jsou hodně nákladné a navíc by zasahovaly do čerstvě zkolaudovaného díla, pak je tady ale ještě varianta třetí. „Chtěli bychom zneprůjezdnit Havlíčkovo nábřeží tak, aby zespodu nešlo projet na Sýkorův most. Když budou chtít organizátoři na víkend uzavřít nábřeží, tak už to půjde vyřešit jen jednou značkou na Sokolské. Zbytek značení už bude trvalý. Chceme, aby to tak fungovalo už příští rok,“ prozradil Witosz.
A co letos? Bude v Malé Kodani zase živo? Organizátoři věří, že ano. Proto spustili na platformě Hithit sbírku, pomocí které chtějí vybrat 200 tisíc korun, díky čemuž by bylo možné zaplatit 11 letních víkendových uzavírek. „Nyní je letní dočasnost jedinou možností, jak alespoň kousek nábřeží uchovat přes léto jen pro pěší. Na letošek je tedy potřeba, aby se uživatelé nábřeží na Pěší zónu složili sami. Pokud vybereme více, využijeme tyto prostředky na pořízení skládacího mobiliáře, jelikož i ten je třeba někde skladovat,“ uvedl Jan Jůzl z Docku, který dění v Malé Kodani organizuje.
Trhy, co se hledají letos budou v muzeu
Na pěší zóně probíhaly taky oblíbené Trhy, co se hledají. Ty budou i letos, zatím ale jen třikrát (24. června, 16. září a 16. prosince) v ostravském zemědělském muzeu. Pokud se však v kampani povede vybrat potřebné peníze, tak se vrátí i na Malou Kodaň. „Klidně by tady mohly být třikrát nebo čtyřikrát. Já bych je dělala každý týden, ale bohužel na to tady není dostatečná kupní síla. Taky bych byla ráda, kdyby se trhy konaly v termínu, kdy proběhne festival Colours of Ostrava, během něhož se město promění v turistickou destinaci,“ řekla organizátorka trhů Michaela Halfarová, která by si přála, aby se z Havlíčkova nábřeží jednou stalo něco jako malá pražská Náplavka. „Každý víkend to tam žije, je to jedno z nejvyhledávanějších turistických míst. Podobně to funguje třeba i v Londýně,“ dodala.