Nejnovější zprávy: ​Nová Harenda válí. Nadchla i Radka Kašpárka! Krvavý Johann je horor se vším všudy, říká režisér Jakub Krumpoch

Regiony

Malá vodní elektrárna v Podhradí ušetřila 10 tisíc tun uhlí

​Malá vodní elektrárna, která byla v Úpravně vody Podhradí ve Vítkově na Opavsku uvedena do provozu v roce 2014, už vyrobila více než deset gigawatthodin elektrické energie.

Foto: SmVaK

Zhruba tři čtvrtiny vyrobené energie spotřebuje na svůj provoz úpravna, nespotřebovaná část je dodávána do sítě distributora, sdělil mluvčí společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) Marek Síbrt.

Firma dodává vodu více než milionu lidí a Podhradí je její největší úpravna vody. Průměrná denní výroba elektrické energie v Podhradí se pohybuje okolo 4560 kilowatthodin.

Výrobou deseti gigawatthodin elektřiny tak podle mluvčího elektrárna ušetřila například 10.000 tun uhlí, které by muselo být k výrobě obdobného množství elektřiny spáleno v klasické elektrárně.

"V roce 2019 vyrobilo sedm malých vodních elektráren v areálech úpraven vody a vodojemů společnosti SmVaK Ostrava 3,98 gigawatthodin elektřiny. To představuje 107 procent celkové spotřeby příslušných lokalit," uvedl Síbrt.

Generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička uvedl, že energie vyrobená z vody v případě úpraven vody a vodojemů nemá z hlediska vypouštěných emisí oproti elektrárnám na pevná paliva negativní dopady na životní prostředí, především ovzduší.

"Šetříme také finanční prostředky, protože nemusíme elektřinu nakupovat, ale v některých případech ji naopak do sítě dodáváme k další distribuci," uvedl Pšenička.

SmVaK jsou největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji a patří i mezi největší v zemi. Vodu dodávají zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také například části Olomouckého kraje nebo do pohraniční oblasti Polska.