Regiony
23/07/2020 ČTK

Malá vodní elektrárna v Podhradí ušetřila 10 tisíc tun uhlí

​Malá vodní elektrárna, která byla v Úpravně vody Podhradí ve Vítkově na Opavsku uvedena do provozu v roce 2014, už vyrobila více než deset gigawatthodin elektrické energie.

Zhruba tři čtvrtiny vyrobené energie spotřebuje na svůj provoz úpravna, nespotřebovaná část je dodávána do sítě distributora, sdělil mluvčí společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) Marek Síbrt.

Firma dodává vodu více než milionu lidí a Podhradí je její největší úpravna vody. Průměrná denní výroba elektrické energie v Podhradí se pohybuje okolo 4560 kilowatthodin.

Výrobou deseti gigawatthodin elektřiny tak podle mluvčího elektrárna ušetřila například 10.000 tun uhlí, které by muselo být k výrobě obdobného množství elektřiny spáleno v klasické elektrárně.

"V roce 2019 vyrobilo sedm malých vodních elektráren v areálech úpraven vody a vodojemů společnosti SmVaK Ostrava 3,98 gigawatthodin elektřiny. To představuje 107 procent celkové spotřeby příslušných lokalit," uvedl Síbrt.

Generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička uvedl, že energie vyrobená z vody v případě úpraven vody a vodojemů nemá z hlediska vypouštěných emisí oproti elektrárnám na pevná paliva negativní dopady na životní prostředí, především ovzduší.

"Šetříme také finanční prostředky, protože nemusíme elektřinu nakupovat, ale v některých případech ji naopak do sítě dodáváme k další distribuci," uvedl Pšenička.

SmVaK jsou největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji a patří i mezi největší v zemi. Vodu dodávají zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také například části Olomouckého kraje nebo do pohraniční oblasti Polska.

Sdílejte článek