Kultura
20/03/2024 Petr Sobol

Manželský pár Baeva a Kholodenko poprvé společně zahrají ostravskému publiku

Alena Beava. Foto: Andrej Grilc

Vůbec poprvé se v sále ostravského Vesmíru odehraje společný recitál špičkových muzikantů a současně manželského páru - ruské houslistky Aleny Baevy a ukrajinského pianisty Vadyma Kholodenka.

Koncert proběhne v rámci cyklu komorních koncertů Janáčkovy filharmonie Ostrava v pondělí 25. března od 19:00.

Dramaturgie večera s názvem Baeva & Kholodenko se skládá z děl 19. století a 20. století. Posluchači si tak budou moci vychutnat skladby Roberta Schumanna, Franze Schuberta, Richarda Strausse či Igora Stravinského. Vstupenky na tento program jsou k prodeji tradičně na webu JFO či v Janáček pointu.

Komorní cyklus K je pevnou součástí každoroční nabídky sezónního programu JFO. „Alena Baeva i Vadym Kholodenko patří mezi špičkové umělce s úctyhodnou kariérou a po boku Janáčkovy filharmonie se již každý z nich samostatně představil. Tentokrát se však na jednom pódiu potkají, jedná se tedy o jejich společný ostravský debut,“ říká Jan Žemla, ředitel JFO.

Baeva a Kholodenko představí v rámci programu například Pohádkové obrázky Roberta Schumanna evokující hudební ztvárnění pohádek bratří Grimmů nebo Fantasii C dur Franze Schuberta. Ve druhé polovině večera pak zazní Houslová sonáta, op. 18 Richarda Strausse. „Jak houslový, tak klavírní part jsou v případě této sonáty mimořádně obtížné, a její interpretace tak klade na oba sólisty rovnocenné a vysoké nároky,“ vysvětluje Jan Žemla.

Program večera uzavře Divertimento pro housle a klavír z pera ruského hudebního skladatele Igora Stravinského, které vzniklo přepracováním orchestrálních skladeb baletu Polibek víly, jehož děj vychází z Andersenovy pohádky Ledová královna.

Sdílejte článek