Společnost
09/06/2020 Jan Smekal

Mariánské Hory a Hulváky se vymezily nepřizpůsobivým. Obvod vyhlásil bezdoplatkovou zónu

Vedení městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky se rozhodlo zamezit byznysu s chudobou.

Vyhlášením bezdoplatkové zóny dalo jasně najevo, že nebude trpět chování nepřizpůsobivých obyvatel, kteří ztěžují život slušným občanům.

V Mariánských Horách a Hulvákách jsou místa, kde se místní obyvatelé necítí dobře a hlavně bezpečně. Pohybují se v nich lidé, kolem kterých se spousta obyvatel bojí procházet a nechce je mít za sousedy. Jsou totiž hluční, často opilí, mnohdy pod vlivem drog.

„Požádali jsme pověřený úřad o to, aby vyhlásil náš městský obvod jako bezdoplatkovou zónu. Udělali jsme to už v minulosti. Před třemi lety jsme úřad požádali, aby tak učinil pro vybrané ulice. A sice tam, kde byl největší problém. Víme totiž, kde bydlí nepřizpůsobiví občané, tak jsme to tam chtěli vyhlásit,“ uvedl starosta obvodu Mariánské Hory a Hulváky Patrik Hujdus (Nezávislí) s tím, že šlo především o lokality, kde sídlí ubytovny.

„Úřad ale naší žádosti nevyhověl. Už dříve jsme byli jedním z ostravských obvodů, který žádosti o doplatek na bydlení plošně zamítal, protože jsme věděli, že jde o lidi zneužívající sociální systém. Úřad práce dostal pokyn, aby naše stanovisko bylo jen doporučující, ale ne závazné. Tím fakticky došlo k tomu, že se zákon stal bezzubý,“ konstatoval Hujdus.

Toto však vedení obvodu vadilo, protože chtělo chránit slušné obyvatele. „Po volbách jsme pověřený úřad požádali znova, protože naše vůle bojovat s byznysem s chudobou byla stále stejná, možná i větší. Tentokrát ale ne na vybraná místa, ale zmapovali jsme, že celý obvod trpí tím, že tu bydlí i nepřizpůsobiví. Svou činnost vyvíjejí všude. Navíc může přibývat míst, kde takoví lidé bydlí,“ popsal Hujdus.

Úřad následně žádost přijal a dlouho se jí zabýval. Nechal udělat analýzu přestupků, trestné činnosti, dotazoval se sociálních pracovníků, ptal se i v jiných obvodech a městech. „Dělala se skutečně rozsáhlá analytická práce. Na konci úřad rozhodl, že žádost je oprávněná a tentokrát nám vyhověl.“

Díky tomu v Mariánských Horách a Hulvákách vyhlásili bezdoplatkovou zónu na celém obvodu, vyjma míst, v nichž se nachází dům s pečovatelskou službou, domov pro seniory a sociální byty, které patří obvodu. „V nich totiž ovlivníme, jaký nájemník tam bydlí. Mimo bezdoplatkovou zónu jsou také ubytovací zařízení spadající pod charitu. Jinak je celý obvod bezdoplatkovou zónou,“ zdůraznil Hujdus.

Lidé, kteří se chtějí do obvodu nově nastěhovat, nemají nárok na doplatek na bydlení. „Slibujeme si, že se přísun nových komplikovaných obyvatel zmenší a díky tomu bude v obvodu bezpečněji. Je evidentní, že náš obvod toto potřeboval. Chceme se bránit a říct lidem, které tu nechceme, ať jdou jinam. Jde nám o to, aby byl obvod dobrou adresou pro bydlení,“ vzkázal starosta.

Lidé beroucí přídavky na bydlení, mezi které patří maminky samoživitelky či senioři, o doplatky nepřijdou. „Vyplácí se doplatek dál i těm, kteří tady bydleli předtím, než se bezdoplatková zóna vyhlásila. Sociální pracovníci pracují s takzvanými známými firmami. Jsou to lidé, o kterých víme. Už však ale vědí, co si mohou a nemohou dovolit. Pokud ale někteří z nich odejdou, tak už je nenahradí nepřizpůsobiví, protože takoví už doplatek na bydlení nedostanou. Jsme moc rádi, že se povedlo to prosadit,“ poznamenal Hujdus.

Zpráva o vyhlášení bezdoplatkové zóny v Mariánských Horách a Hulvákách se už rozkřikla. „Ti, kteří spekulovali, že by v našem obvodu mohli dávky zneužívat, zjistili, že už to tak nepůjde a šli bydlet jinam. O vyhlášení bezdoplatkové zóny se mluví v kruzích, kterých se to dotýká. Jsme rádi. Nemáme problém narovinu říct, že takové lidi tady nechceme,“ uzavřel Hujdus.

Sdílejte článek