Politika
20/10/2017 ČTK

Mezi prvními zamířili k volebním urnám v Ostravě bezdomovci

Mezi prvními voliči, kteří dnes mířili k volebním urnám v Ostravě, byli také klienti Domova Přístav. Speciální zařízení pečuje například o imobilní bezdomovce nebo třeba ty, kteří trpí duševním onemocněním.

Řada klientů s ohledem na svůj stav a přiděleného opatrovníka volit nemůže, čtyři uživatele ale dnes do volebních místností rozvezli a doprovodili pracovníci zařízení.

„Volím pokaždé, co bývají volby, a myslím si, že je to povinnost každého občana. Speciálně jsem se nepřipravovala, ale dívám se na televizi, takže jsem sledovala pořady, co se týkají voleb,“ svěřila se jedna z klientek Anna Malíková, která šla odevzdat svůj hlas. Dodala, že další klienty ale k účasti ve volbách nepřesvědčovala, protože se domnívá, že je to každého osobní věc.

Podle ředitele domova Daniela Cieślara zařízení poprvé doprovází své klienty k volbám. „Je to samozřejmě práce navíc, ale myslíme si, že je to jejich právo tam jít a my se jim snažíme k tomu dopomoci,“ uvedl Cieślar.

Podle něj jsou sice lidé klienty zařízení, ale nemají v něm trvalé bydliště, a dříve tak pro ně bylo s ohledem na jejich zdravotní stav obtížné dopravit se do volební místnosti. Mnozí z nich navíc nemají žádné rodinné vazby, nikoho, kdo by jim pomohl.

„Nemají třeba syna, který by je do té místnosti doprovodil. Toho jim dnes nahrazuji já,“ dodal s úsměvem Cieślar. Podle něj je cílem zařízení, aby jeho klienti co nejvíce žili obvyklým životem.

„Když už jezdíme třeba na výlety a dáváme si tu práci, tak jsme si řekli, že stejně si dáme i tu práci jet k volbám. Je to něco, co jejich běžný vrstevník nezvažuje a prostě vyrazí a jde volit, stejně tak chceme, aby takovým způsobem žili i naši uživatelé,“ uvedl ředitel. Podle něj má řada klientů zařízení složité životní osudy, což odráží i jejich postoj k zapojení se do společnosti.

„Vnímám velmi pozitivně každého člověka, který se k čemukoliv rozhodne, protože v tomhle věku i stavu je pasivita něco přirozeného. Jsem vděčný za to, když si člověk po sobě uklidí, když si připraví snídani, tak stejně jako jsem vděčný za každého, který se rozhodne být aktivní a jít k volbám,“ dodal.

V Moravskoslezském kraji může podle informací z krajského úřadu volit téměř milion občanů regionu, a to v 1306 volebních okrscích.

Krajský úřad, který dohlíží na regulérnost voleb, nezaznamenal žádný problém s rozvozem či roznáškou volebních lístků, ani neřešil žádnou stížnost týkající se přípravy voleb. Hlasování budou monitorovat dvě kontrolní skupiny zaměstnanců krajského úřadu.

O přízeň voličů se v kraji uchází téměř 800 kandidátů z 18 politických stran a osmi hnutí. Krajský úřad letos nemusel odmítnout žádnou kandidátní listinu, ani nevyškrtl žádného kandidáta. Moravskoslezský kraj v dolní komoře parlamentu dosud zastupovalo 22 poslanců.

Volby v roce 2013 v kraji vyhráli sociální demokraté před hnutím ANO a komunisty. Volit tehdy přišlo 55,48 procenta oprávněných voličů.

Sdílejte článek