Kultura
30/05/2024 Petr Sobol

MHF Leoše Janáčka začíná. O rozjezd se postará festivalová tramvaj

Foto: se souhlasem MHF Leoše Janáčka

Ve čtvrtek začíná Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Symbolický rozjezd letošního ročníku obstará speciální festivalová tramvaj.

Tramvaj bude označená slavnostními polepy k výročí DPO a Janáčka a vyjede 30. května v 9:00 hodin ráno z vozovny na Plynární ulici. Tramvaj poveze mladé umělce – hudebníky i herce - doprovázené pedagogy Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. Na desítkách tramvajových zastávek budou studenti hrát a zvát k návštěvě festivalu.

Během tříhodinové trasy projede tramvaj celou Ostravou: z Plynární ulice na Hlavní nádraží, odtud na Porubu (k vozovně), dále přes Vodárnu na Hrabůvku, pak kolem Dolních Vítkovic zpět do centra a na Hlavní nádraží. Nakonec pak zamíří opět do vozovny na Plynární. Tramvaj bude mít speciální jízdní řád, pasažéry přibírat nebude.

Na Janáčkův festival se od 30. května do 3. července do Ostravy a dalších šesti míst Moravskoslezského kraje sjede česká i světová interpretační, pěvecká a baletní špička. Slavit se bude také výjimečný Rok české hudby s připomínkou dalších velikánů: Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. K vrcholům letošního festivalového ročníku budou patřit nejen ostravské koncerty, ale také velký program „Vše nejlepší, Leoši!“, nové provedení Janáčkovy opery Káťa Kabanová s Bree Nichols v hlavní roli nebo světová baletní premiéra „Návraty“ s mezinárodním baletním obsazením v Hukvaldech. Tam přijede také nositel Řádu britského impéria Nicky Spence nebo špičkový operní pěvec Štefan Margita.

Sdílejte článek