Sport
06/05/2021 Josef Pešout

​Mistr světa Jiří Šejba povede hokejisty Poruby!

Vedení hokejového klubu HC RT Torax Poruba oznámilo, že novým trenérem prvoligového celku se stane Jiří Šejba, mistr světa z roku 1985.

Do ostravského hokeje přichází z Prostějova. Zajímavostí je, že právě v minulé sezoně se porubský a prostějovský tým střetly v play off.

Už šestatřicet let uplynulo od slavného úspěchu tehdejší československé hokejové reprezentace na mistrovství světa v Praze. A ve všech publikacích o historii hokeje mají od té doby své pevné místo články o autorovi hattricku do sítě Kanady Jiřím Šejbovi.

Právě jeho střelecký kousek rozhodl o vítězství Československa 5:2 na cestě k mistrovskému titulu.

Šejba kromě zlata na MS 1985 v Praze získal s reprezentací i bronzové medaile na dalších třech světových šampionátech. Startoval i na ZOH 1988 v kanadském Calgary. Jako hráč působil především v Pardubicích, ale okusil hokej i v zámoří, ve Finsku, Slovanu Bratislava na Slovensku.

Po skončení aktivní činnosti se vydal na trenérskou dráhu. V Česku vedl dva kluby v extralize. Pardubice v sezoně 2004-2005 a poté v roce 2008.

Z Pardubic zamířil do Mladé Boleslavi, která bojovala o udržení v extralize. V letech 2008-2010 byl na střídačce středočeského celku například s Leo Gudasem, Jaromírem Šindelem, Vladimírem Čermákem, Luďkem Bukačem mladším nebo Janem Tlačilem.

„Uteklo to rychle, takový je hokej,“ prohodil Šejba. Potom dlouho působil v Polsku a naposledy v Prostějově.

V reprezentaci byla skvělá parta

Známých trenérů, se kterými se Šejba potkal v jednom týmu jako hráč, je v českém hokeji spousta. Například mistry světa ze zmíněného roku 1985 jsou i Miloslav Hořava, Vladimír Růžička, Petr Rosol. Antonín Stavjaňa trénuje na Slovensku.

„Tehdy jsme v reprezentaci byli velká parta. Občas se setkáváme samozřejmě při hokeji i s dalšími bývalými spoluhráči, nebo si zavoláme,“ uvedl Šejba.

Uplynulý ročník české první hokejové ligy byl atypický nejen kvůli velkému počtu účastníků soutěže.

„I do hokeje zasahuje nevyzpytatelná doba. Je to velmi těžká soutěž, hodně záleží na financích. Přesto každý celek může porazit každého,“ mínil trenér už během svého prostějovského angažmá.

Sdílejte článek