Společnost
04/02/2022 Petr Broulík

Model tyrannosaura je ozdobou Geologického pavilonu technické univerzity

Nejznámější dinosauří zabiják Tyrannosaurus rex se stal ozdobou Geologického pavilonu VŠB - Technické univerzity Ostrava.

Byl zde vystaven pět metrů dlouhý a dva a půl metru vysoký model jeho kostry.

Tento nový atraktivní exponát se stal doslova přes noc velkým hitem sbírek Geologického pavilonu profesora Pošepného patřících pod Hornicko-geologickou fakultu. A to nejen pro studenty, ale i pro veřejnost. Jeho odhalení se také zúčastnili i zástupci vedení univerzity a fakulty.

„Můžu říci, že za těch pár dnů se stal model kostry tyrannosaura velmi oblíbený. Lidé volají a chodí se na něho dívat. A jsou nadšeni, protože model je opravdu kvalitní. Mnohé návštěvníky z řad veřejnosti navíc přiláká do našeho geologického pavilonu vůbec poprvé a lidé zjistí, že na univerzitě máme i bohaté geologické sbírky,“ řekla tisková mluvčí univerzity Petra Halíková.

Sestavení modelu kostry trvalo inženýrům dvě hodiny

Koupi modelu finančně podpořilo i Statutární město Ostrava a slouží především pro vzdělávání a výuku studentů a žáků. Veřejnost si ho však může prohlédnout od pondělí do pátku od 8 do 19 hodin.

Pro zajímavost, sestavení kostry, která byla dodána v dílčích částech, trvalo pracovníkům Geologického pavilonu a Katedry geologického inženýrství přes dvě hodiny. Model je vyroben ze sklolaminátu a pryskyřice jako zdařilá kopie v muzeální kvalitě.

„Jsme rádi, že se nám podařilo získat model tyranosaura, protože tento exponát významně doplní naše rozsáhlé paleontologické sbírky. V současné době máme ve všech expozicích, tedy sbírkách mineralogických, petrografických, regionálně-geologických a ložiskových, přes 78 tisíc kusů exponátů, z nichž vystaveno je přibližně 16 tisíc vzorků,“ říká vedoucí Geologického pavilonu Martina Polášková.

Vyhynul před 66 miliony let, je ale stále nejpopulárnější ještěr

Tyrannosaurus rex žil na konci křídové periody druhohorní éry a vyhynul před 66 miliony lety. Patřil k posledním žijícím druhohorním dinosaurům. Dospělý jedinec dosahoval délky kolem dvanácti metrů a hmotnosti přes šest tun. Dosud největší objevený exemplář měřil na délku dvanáct a půl metru a vážil zřejmě až devět a půl tuny.

Tyrannosaurus rex byl jedním z největších masožravých dinosaurů a zároveň jedním z největších suchozemských predátorů všech dob. Po archeologických nálezech v devadesátých letech 20. století ztratil primát největšího dravého dinosaura, délkou ho totiž mírně převyšují nepříbuzné rody Spinosaurus a Giganotosaurus. Svou tělesnou stavbou je však podle posledních objevů stále nejmohutnějším a nejhmotnějším známým masožravým dinosaurem.

Tyrannosaurus rex, formálně popsaný v roce 1905, je také jedním z nejpopulárnějších pravěkých živočichů vůbec.

Sdílejte článek