Společnost
09/11/2020 Petr Broulík

Moravskoslezský kraj masivně testuje, přidá se i firma s dvěma tisíci testy denně

​Zatímco v minulých týdnech hejtman a šéf krizového štábu Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák předstupoval před novináře spíše s těmi horšími zprávami popisujícími vývoj nákazy covid-19, dnes měl pro média skoro jen lepší zprávy.

„Vypadá to, že vrchol pandemie proběhl v polovině minulého týdne, od té doby se počty nakažených snižují. Je sice pravda, že jsme o víkendu měli nejvíce nakažených, ale to je dáno tím, že u nás v kraji také úplně nejvíce testujeme,“ řekl hejtman, avšak upozornil, že u covidu nikdy nikdo neví, kudy se bude situace ubírat. A pak už hejtman sázel „dobré zprávy“.

Jedna dobrá zpráva za druhou, jen počty nemocných seniorů rostou

„Našim hygienikům v kraji se daří do dvaceti hodin vytrasovat všechny kontakty nakažených a tak jsme schopni podchytit brzy všechny možné nakažené. Dobrou zprávou je také to, že v kraji je na jednoho nemocného průměrně pouze 0,84 kontaktů. Z toho je jasné, že jsou dodržována většina opatření, které snižují počty sociálních kontaktů,“ řekl Ivo Vondrák.

V kraji také podle něho poklesl počet úmrtí na 59 za minulý týden, nicméně stále roste počet nakažených v domovech seniorů.

„Dnes do kraje přivezou antigenní testy pro plošné testování v domovech. Ale zaznamenáváme, že někteří praktičtí lékaři vypovídají smlouvy s těmito sociálními zařízeními a nechtějí toto testování dělat. Tady bych chtěl poprosit lékaře, aby tak nečinili, celý ten proces bude bez nich mnohem komplikovanější,“ vyzval hejtman.

Pro starší lidi jsou záběry a fotky z krematoria stresující. Chovejme se humánně

Hejtman Moravskoslezského kraje se také vyjádřil ke zprávám o tom, že ostravské krematorium nezvládá počty mrtvých.

„Minulý týden jsme řešili problém nedostačující kapacity městského krematoria. Ten jsme vyřešili otevřením jeho přístavby. Ale co nám připadá nevhodné, je, že se toto místo stalo terčem útoků celé řady médií, kdy nám tam po plotech a po zdech lezou lidi a fotí si to. Já to považuju za absolutně nepřijatelné. Protože když to pak v televizi a novinách vidí nemocní lidé a hlavně ti starší, tak je to pro ně samozřejmě stresující. Prosím vás, pokusme se chovat humánně a respektovat, že tam jsou zemřelí. Děkuji,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.

Vedení krematoria dnes informovalo členy krizového štábu, že v daný okamžik nehrozí, že by kapacity krematoria nestačily. „Statisticky je v krematoriu sedmdesát zemřelých denně, z toho necelých dvacet zemřelo s covidem nebo na covid. Netýká se to soboty a neděle, kdy se nic takového neděje,“ dodal hejtman Ivo Vondrák.

Nové odběrové místo v hasičské stanici začne fungovat 17. listopadu

V současnosti je v nemocnicích v kraji 850 hospitalizovaných pacientů s covid-19, 148 jich leží na odděleních ARO a JIP, 71 jich leží napojených na plicní ventilaci.

„Zatím tedy kapacity lůžek stačí, obsazených je asi 73 procent vyčleněných lůžek. Dobrá zpráva také je, že se stabilizovaly počty nakažených ve zdravotnickém personálu. Tam je to dnes asi dvaadvacet procent nemocných mezi zdravotníky. A doufejme, že se postupně budou vracet do nemocnic a budou pomáhat pacientům,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje.

Hejtman oznámil, že příští týden v úterý 17. listopadu spustí soukromá společnost i s vlastními odběrovými pracovníky další velké odběrové centrum v hasičské stanici ve Vítkovicích. To bude fungovat ve všední dny a o víkendech do 13 hodin.

Toto nové odběrové centrum bude schopno denně provést až dva tisíce PCR testů na covid-19. „V současnosti jsou zdravotníci schopni odebrat na osmnácti odběrových místech v kraji denně čtyři tisíce a více testů. Takže s novým odběrovým centrem budeme vysoce nad požadavky počtu denních odběrů,“ upozornil hejtman.

„Dobrou zprávou také je, že dochází k mírnému poklesu pozitivních lidí vůči celkovému dennímu počtu odběrů. Už je to pod třicet procent, což je nepochybně věc důležitá,“ řekl hejtman.

Poukázal však opět na to, že policisté stále zaznamenávají hodně přestupků proti opatřením nouzového stavu, jako jsou nenošení roušek a rušení nočního klidu. Policisté už jich řeší na 2 700.

Sdílejte článek