Společnost
25/01/2016 Jaroslav Baďura

Mrazivá noc pod širákem v Jeseníkách. Fotoreportáž, která bere dech

Noc ve spacáku při teplotách okolo mínus sedmnácti stupňů prožil ve zdraví poblíž Skřítku v Jeseníkách třicetiletý turista a fotograf Pavel Špurek. Naštěstí cestou nahoru i zpátky fotografoval - podívejte se na povedené snímky krásné krajiny Jeseníků.

„Trasa začínala na Skřítku a původně měla skončit úplně někde jinde.  Počasí bylo zprvu krásné s jasnou oblohou, ve vyšších místech však byla mlha a silný ledový vítr. Cesta do cíle byla hodně fyzicky náročná, protože ve vyšších místech bylo skoro metr sněhu a tak byl každý krok těžší a těžší. Šli jsme směrem k cíli kudy nás nohy zavedly, převážnou část po hřebeni, kde nebyla žádná lidská stopa,“ popsal začátek túry s kamarádem Pavel Špurek.

„Když se začalo stmívat, pořád jsme se brodili sněhem, a i když jsme měli čelovky, do cíle to bylo daleko a sil už jsme moc neměli. Nakonec jsme to zapíchli u blízké Františkovy myslivny, kde jsme přespali ve spacáku. Teplota na teploměru byla v tu chvíli mínus sedmnáct stupňů,“ vzpomíná na nepříliš příjemnou část výletu Pavel Špurek.

„Nocovat jen ve spacáku jsme se nebáli, jelikož jsme takhle už párkrát nocovali, ale v takových teplotách to bylo poprvé. Jak jsme se celou noc brodili sněhem, promrzly nám veškeré věci a noc byla opravdu krušná.“

Naštěstí pomohl přenosný vařič. „Díky přenosnému vařiči jsme uvařili sníh a měli alespoň teplý čaj. Ráno jsme se vzbudili a promrzlí se vydali zpět na cestu ke Skřítku. Ten den bylo nádherné počasí, takže cestou nazpět jsem opět hodně fotil,“ dodal Pavel Špurek.

Pavel Špurek má třicet let a focení se věnuji asi pět roků. „Miluji přírodu a náš Moravskoslezský kraj, a proto nejraději fotím vše někde venku. Vydávám se také často fotit někam na hory, kde vypnu od všedních starostí a pročistím si pořádně hlavu,“ říká nadšený fotograf.

„A když se zadaří, tak i něco vyfotím. Na hory se vydávám spontánně, často i uprostřed noci. Má to pro mě jedinečné kouzlo a mám moc rád ten noční klid. I na obvykle frekventovaných stezkách během noci nepotkám ani nohu. Nejčastěji chodím do blízkých Beskyd a Jeseníků,“ dodává Pavel Špurek.

Jeho fotografie si můžete prohlédnout také na www.spurek.cz a na facebookovém profilu Pavel Špurek Foto.

Sdílejte článek