Společnost
10/03/2016 ČTK

Muž se 17 let vyhýbal vězení, našli jej v Rakousku. Čtěte o dalších rekordmanech na útěku

Karvinští policisté v těchto dnech v Mikulově zadrželi šestapadesátiletého muže, který se 17 let vyhýbal nástupu do vězení. Odsouzen byl za podvod a krácení daní k třicetiměsíčnímu trestu.

Od roku 1999 sedmkrát vymyslel způsob, jak nástup do vězení odložit. Nakonec uprchnul z Česka a skrýval se v Rakousku. Do rukou českých úřadů se dostal v těchto dnech, kdy ho policie zatkla na hraničním přechodu, řekla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

„Pátrači havířovské kriminálky roky trpělivě shromažďovali informace, sbírali poznatky o pohybu hledaného muže. Spolupracovali i s Interpolem. Dlouho bohužel bez konkrétního výsledku,“ řekla mluvčí. Dodala, že postupem času byl na muže vydán i Evropský zatýkací rozkaz.

Kriminalisté přesto dál sledovali možné stopy. Hlídali také dění kolem rodiny hledaného. Zjistili, že se manželka i s dcerou odstěhovaly na jižní Moravu. O čtyři roky později, v roce 2011 se pak už jen manželka odstěhovala do Rakouska. Policisté začali zjišťovat informace o jejím pobytu a nakonec se právě přes ní dostali i k hledanému muži. Loni v září jej rakouští policisté zadrželi v bytě manželky.

„Následovalo několik měsíců vyjednávání o vydání muže do Česka. Během této doby jej rakouské úřady propustily. V únoru pak tamní soud nařídil, aby se muž v konkrétní den dostavil na hraniční přechod Drasenhofen-Mikulov, kde bude předán do výkonu trestu v České republice,“ uvedla mluvčí.

Muž soud poslechl. Počátkem března se na místo dostavil a nechal se zatknout českými policisty. Nyní už je ve vězení. Kromě už uděleného trestu mu hrozí další dva roky vězení za maření výkonu úředního rozhodnutí.

Případy, kdy policisté zadrží odsouzené, kteří se roky vyhýbali vězení, nejsou ojedinělé. Loni se to hned několikrát podařilo novojičínským policistům. Jeden muž odsouzený za podvody se ukrýval 15 let v Polsku. Další pak poslední tři roky dokonce až na ostrově Isla Margarita v Karibiku. Devět let žil ve Venezuele jiný muž odsouzený za znásilnění.

Nejznámějším uprchlíkem v Moravskoslezském kraji, který se vyhýbá vězení, je bývalý poslanec za ČSSD Petr Wolf. Byl odsouzen k šestiletému trestu za podvod s dotacemi. Před vězením se skrývá už víc než tři roky. Podle dostupných informací žije v cizině. Policisté po něm pátrají od 25. ledna 2013. Od té doby byl na někdejšího politika postupně vydán také evropský i mezinárodní zatykač.

Sdílejte článek