Společnost
18/09/2017 Jaroslav Baďura

Muzikál Donaha! (Hole dupy) se v Ostravě dočká sté reprízy!

Komediální muzikál Donaha! (Hole dupy) bude mít v Ostravě stou reprízu. Představení bývá i několik měsíců dopředu vyprodané.

Dosud ho vidělo okolo 60.000 diváků. Stane se první inscenací, která ve velkém sále Divadla Jiřího Myrona těchto čísel dosáhla, řekla mluvčí divadla Marcela Bednaříková.

Premiéru komediálního muzikálu uvedlo Národní divadlo moravskoslezské na scéně Divadla Jiřího Myrona 16. června 2011.

„Přestože inscenaci navštívilo již přes 60.000 diváků, webové stránky i pokladny předprodeje neustále hlásí vyprodáno,“ řekla mluvčí. Jubilejní stá repríza bude 19. září.

Foto: Radovan Šťastný

Foto: Radovan Šťastný

„Světoznámý muzikál Terrence McNallyho a Davida Yazbeka již několik let úspěšně brázdí světová i česká jeviště,“ řekla. Dodala, že autoři jej napsali jako přímou reakci na hromadné propouštění ocelářů v anglickém Sheffieldu.

Hrdiny muzikálu jsou muži, donedávna ještě zaměstnanci hutí, strojíren či sléváren, kteří však náhle přijdou o práci a hledání nové je marné. A tak se odhodlají k bláznivému kousku.

Foto: Radovan Šťastný

Foto: Radovan Šťastný

Aby uživili sebe a své rodiny, rozhodnou se vytvořit pánskou striptýzovou skupinu. „Donaha! je divácky úspěšné představení všude tam, kde se u nás hrálo a hraje. Je to především výborný nápad, který je do jisté míry absurdní, do jisté míry dojemný a do jisté míry velmi vtipný. Pro mě je to také příběh o chlapském přátelství v krizové situaci, což je velký lidský motiv,“ uvedl ředitel divadla Jiří Nekvasil.

V ostravské verzi má příběh přidanou hodnotu v ostravském prostředí. Hlavními hrdiny nejsou sheffieldští ale ostravští oceláři, kteří jsou propuštěni z Vítkovic, a objevují se i další spojitosti s ostravskými reáliemi.

Autory inscenace proto napadlo, že by hrdinové příběhu mohli také mluvit řečí tohoto města. I proto text upravil autor úspěšné knižní série Ostravak Ostravski. Pod stejným pseodonymem autor, který je ostravským známým bloggerem, píše.

Foto: Radovan Šťastný

Foto: Radovan Šťastný

Inscenaci dosud navštívilo 60.736 diváků. „Muzikál se dne 19. září dočká již 100. reprízy a stane se tak zároveň první inscenací, která na velkém jevišti Divadla Jiřího Myrona překoná tento významný milník,“ řekla.

Stou reprízu překonaly v Divadle Jiřího Myrona zatím pouze dvě komorní inscenace na malé scéně – Romance pro křídlovku a Můj boj (Mein Kampf).

Sdílejte článek