Kultura
06/04/2022 Petr Sobol

Na festivalu Leoše Janáčka poprvé v historii vystoupí vynikající Sinfonia Varsovia

Sinfonia Varsovia patří léta ke špičkovým evropským orchestrům. Její výsostné orchestrální umění měli možnost ocenit posluchači na celém světě.

Letos bude toto uznávané polské hudební těleso poprvé v historii hostem Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka. Pro své jedinečné kvality byl orchestr vybrán pro Slovanský večer, který se odehraje zhruba v polovině festivalového dění, tedy 16. června, a to v Domě kultury města Ostravy.

„Na neuvěřitelnou a krutou agresi Ruska vůči Ukrajině, na válku, kterou nikdo v 21. století v Evropě nečekal, reaguje samozřejmě i náš festival. Program koncertu je zcela záměrně a speciálně vystavěn se silným odkazem k Ukrajině,“ říká ředitel MHF Leoše Janáčka Jaromír Javůrek.

Po skutečně tiché hudbě ukrajinského autora Valentina Silvestrova, která nás virtuálně a symbolicky provede ruinami Charkova a Mariupolu, se vydáme v symfonické básni Zygmunta Noskowského, polského současníka Antonína Dvořáka do širých rovin východního Polska. „Osudová“ symfonie Ludwiga van Beethovena, která má nadčasový a stále silný a době nepodléhající morální apel a humanitní rozměr, mimořádný večer uzavře.

Sinfonia Varsovia vystoupí pod vedením Yaroslava Shemeta. Teprve pětadvacetiletý polský dirigent ukrajinského původu (narodil se ve Lvově) patří mezi velké naděje mladé dirigentské generace. Pozvání ke speciálnímu festivalovému koncertu tak dostal především pro jeho dosavadní umělecké výsledky, ale ukrajinský původ mladého umělce dodává výjimečnému koncertu ještě další rozměr.

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka se uskuteční od 29. května do 1. července 2022 a diváci se mohou těšit na tři desítky festivalových akcí v Ostravě a dalších městech Moravskoslezského kraje.

Sdílejte článek