Společnost
30/05/2024 Petr Broulík

Na Meltingpotu během Colours of Ostrava vystoupí přes 250 odborníků, spisovatelů a řečníků

Ilustrační foto: Jiří Zerzoň

Festival Colours of Ostrava je nejen velkým hudebním festivalem, ale míří na něj také spousta lidí, které zajímají palčivé otázky současného světa. Toto poslání láká stále více posluchačů na mezinárodní diskusní fórum Meltingpot, který je dnes už nedílnou součástí festivalu.

Fórum Meltingpot láká především návštěvníky, kteří se kromě hudby chtějí vzdělávat také v nových trendech a myšlenkách. Hlavními hvězdami letošního Meltingpotu bude například populární biolog Merlin Sheldrake, autor bestselleru Propletený život, odborník na dýchání Patrick McKeown, spisovatel Irvine Welsh, biolog a spisovatel Rupert Sheldrake, psychiatr a psychoterapeut Jiří Horáček nebo Dan Ariely, uznávaný profesor psychologie a behaviorální ekonomie.

Součástí fóra Meltingpot bude i letos Luxor stage, kde se představí současní spisovatelé spolu s dalšími řečníky fóra Meltingpot. Každý den ve 20 hodin se prostory na Hlubině změní na Stage Evropa 2. O večerní show se postarají DJ's z rádia Evropa 2 - DJ Brian a ROXTAR, Michael Burian a DJ Lafayette, Pavel Cejnar + Ondray (Ondra Vodný) + Michael C. Komfort scény doplní originální bar Super Panda Circus z Brna s jejich barmanskou show a vyhlášenými koktejlovými speciály.

Novinkou letošního ročníku je projekt Meltingpot Art, jehož partnerem je Nadace ČEZ. „Je to umělecký happening z festivalu Burning Man, španělský kolektiv loutkovodičů, ale i 215 upcyklovaných artefaktů, které vdechují život industriálnímu dědictví,“ řekli pořadatelé festivalu.

Instalace Iron Jungle, Fénixova zahrada, ilustrace Honzy Šádka

„Letošní projekt Meltingpot Art hledá opravdové emoce za slovem udržitelnost a poukazuje na energie přírody, na kterých stojí současná západní civilizace," uvedů manažer a programový ředitel Filip Košťálek. V areálu návštěvníci zažijí celkem osm vizuálních uměleckých aktivit. K vidění budou například instalace jménem Iron Jungle, Fénixova zahrada, Epojé, Giants, Water, Fire, Wind & Earth, Cacao stage nebo výstava výtvarníka a ilustrátora Honzy Šádka.

Mezinárodní diskusní fórum Meltingpot získalo i nového generálního partnera, kterým se stala společnost Vitesco Technologies. „Velmi rádi se stáváme generálním partnerem Meltingpotu na Colours of Ostrava. Sdílíme společné hodnoty pro udržitelnost, ochranu přírody a podporu diverzity. Jako lídři v oblasti čisté mobility a inovací se těšíme, že podpoříme právě toto inspirativní fórum. Věříme, že jeho myšlenky a témata jako Future is Now, World in Change nebo Science & Education pomáhají utvářet lepší budoucnost pro nás všechny,“ řekla za společnost Vitesco Technologies Jana Ožanová.

Návštěvníci budou moci zhlédnout například Thálií oceněné Sólo Radima Vizváryho, multimediální rap muzikál Miss Amerika nebo divadelní recitál Marta o životě a tvorbě Marty Kubišové.

Koncept bezhotovostního festivalu se osvědčil

Už druhým rokem festival bude kompletně bezhotovostním díky takzvanému otevřenému cashless systému. V areálu budou přijímány platby všemi druhy platebních karet, telefony či hodinkami. Pro osoby bez bankovního účtu nebo platební karty budou připraveny speciální festivalové karty, které bude možné koupit za hotovost ve stánku s festivalovým merchandisingem.

„V loňském roce se osvědčilo především to, že návštěvníci nemuseli vybírat hotovost z bankomatu v areálu festivalu. Život na festivalu to spoustě lidem velmi ulehčilo. Obecně se placení na festivalu díky tomuto systému zrychlilo a také téměř zmizely fronty," zmínila ke koncepci bezhotovostního festivalu Zlata Holušová.

Sdílejte článek