Společnost
28/09/2022 Petr Sobol

​Na nábřeží to žije, Malá Kodaň je novým hitem Ostravy. Jaké má další plány?

Paříž má Seinu, Londýn Temži, Budapešť Dunaj. Praha zase Vltavu a Ostrava Ostravici. Ovšem zatímco v jiných městech to okolo řek pořádně žije, podél Ostravice se dlouho nic nedělo. Všechno změnila Pěší zóna Malá Kodaň a opravené nábřeží.

Do centra Ostravy se vrací život. A rušno už je také na nábřeží podél Ostravice, kde před časem vznikla Pěší zóna Malá Kodaň, která láká (nejen) místní.

Kousek nábřeží před Dockem, vedle Sýkorova mostu, se v minulých měsících pravidelně uzavíral před vozidly. Stala se z něj pěší zóna, na které se konaly trhy, koncerty, stand-upy, kina, swingové tančírny i další zajímavá akce.

„Vyzvali jsme lidi, aby nám řekli, jestli tady chtějí mít uzavřené nábřeží. Mělo to obrovský virální dopad, ozvali se i zastupitelé a celý projekt se před dvěma lety povedlo dotáhnout do konce,“ vrací se na začátek příběhu Malé Kodaně Jan Jůzl z ostravského podniku Dock.

Pěší zóna dala Ostravě nový lákavý prostor pro setkávání lidí. „Někteří kritici se báli, že tady vznikne druhá Stodolní. Nic takového se ale nestalo. Naopak, zase se začíná přemýšlet, že by se celé nábřeží zklidnilo tak, jako tomu bylo před devadesátými lety,“ říká Jůzl.

Vyhledávaná pěší zóna měří jen pár metrů. A delší nebude. Staví se tady totiž nový bytový dům, hned za Hudebním domem bude vjezd do podzemních garáží. „Dělají si z nás legraci, že jsme nejmenší pěší zónou v celé republice,“ usmívá se Jůzl, který nám prozradil i další plány: „Už se na nás obracejí další zájemci. Chtěli by tady divadla pro děti, pilates, jógu nebo třeba košty vín.“

Pěší zóna Malá Kodaň je sice jen kouskem cesty, ten se dá ale parádně využít. Nahrává tomu i opravené nábřeží s lavičkami a výhledem na Ostravici. Aby však tento prostor i nadále pulzoval a vzkvétal, bude potřebovat další pomocnou ruku od městského obvodu.

„Základem je uzavřená cesta, na což musíme dostat výjimku. Ideální by bylo, kdyby uzavírka byla celoroční, třeba vždy od nějaké hodiny, kdy už v centru není takový provoz. Pokud to bude permanentní po celý rok, tak si na to lidé zvyknou,“ myslí si Jan Jůzl z Docku, který je jakousi základnou všech aktivit. „Před lety bylo nábřeží u Sýkorova mostu temným místem, kam se nikomu nechtělo chodit. Lidé si klepali na hlavu, proč tady otvíráme kavárnu s hospodou. Teď to u nás ale žije, stejně jako na nábřeží, které bereme i za svou vizitku,“ prozradil.

Centrum Ostravy nabízí řadu míst, která stojí za návštěvu. Pěší zóna Malá Kodaň je dalším z nich. „V každé metropoli, kterou protéká řeka, to na nábřeží vždy žilo. Přál bych si, aby lidé měli v centru potřebu korzovat, aby vystoupili na jednom místě, prošli se ulicemi, okolo řeky a udělali si příjemnou procházku. Pokud bude v centru Ostravy a na nábřeží živo, bude to krásné,“ přeje si Jůzl.

Sdílejte článek