Nejnovější zprávy: ​Nová Harenda válí. Nadchla i Radka Kašpárka! Krvavý Johann je horor se vším všudy, říká režisér Jakub Krumpoch

Proměny kraje

Nad krajským sídlem vlaje až do neděle tibetská vlajka

​Moravskoslezský kraj se stejně jako v minulém roce připojil ke kampani Vlajka pro Tibet. Je to gesto, kterým chce kraj upozornit na porušování lidských práv.

Foto: MSK

Vlajka bude vlát před sídlem krajské vlády na ulici 28. října 117 v Ostravě celý víkend, až do 10. března, kdy je výročí Tibetského národního povstání.

„Vyvěšením tibetské vlajky chceme vyjádřit symbolickou podporu všem lidem, kteří nežijí ve svobodné společnosti. Každým rokem si díky této mezinárodní kampani můžeme připomenout, že svoboda není ani v dnešní době žádnou samozřejmostí. V minulém roce vyvěsil Moravskoslezský kraj vlajku Tibetu poprvé, byl tak jedním z celkem 736 úřadů, kteří se ke kampani připojili. Vloni vlála vlajka také na 109 školách po celé republice. Jsem rád, že téma lidských práv není lhostejné ani studentům,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Vysvětlil, že rozhodnutí vlajku vyvěsit vzniklo jako reakce na aktuální vývoj dění ve světě i v republice.

„Rozhodovali jsme se z morálního pohledu, chcete-li srdcem. Jsou situace, kdy prostě musí jít kalkulace a byznys stranou. Rada Moravskoslezského kraje se v této věci shodla všemi hlasy.“

Vlajka pro Tibet je každoroční mezinárodní kampaň konaná na výročí Tibetského národního povstání, které bylo v roce 1959 potlačeno čínskými vojáky a při kterém zahynulo nejméně 80 tisíc Tibeťanů.

Akce vznikla v západní Evropě v polovině devadesátých let minulého století a v roce 1996 se k ní přidala i Česká republika.