Společnost
18/02/2020 ČTK

Největší cisterna v Česku a pancéřový vůz. Budou sloužit hasičům v Hlučíně

​Hlučínský záchranný útvar hasičů má od dnešního dne k dispozici unikátní techniku.

Dnes převzal největší cisternu v Česku. Pojme téměř 22.000 litrů vody. Nově bude mít k dispozici také obrněný vůz. Oba stroje stály celkem víc než 26 milionů korun a byly vyrobeny na míru hlučínským hasičům, řekl mluvčí Záchranného útvaru HZS ČR Ivo Adámek.

"Jedná se o dvojici automobilů, které najdou využití převážně při zdolávání požárů v nebezpečném prostředí a rozsáhlých lesních požárů, ale jejich nasazení se dá očekávat také při likvidaci dalších mimořádných událostí, kde bude vhodné využít jejich vlastností," uvedl Adámek.

Opancéřovaný vůz Triton s nádrží na 2000 litrů je určen pro zásahy v místech s vysokým stupněm ohrožením osob. "Sloužit může také jako průzkumné vozidlo, poskytující osádce zvýšenou ochranu," dodal s tím, že vzniklo na podvozku armádního vozu Patriot."Předpokládá se jeho nasazení v první linii. Cisternu bude možno díky využít v prostorech s možností výskytu nevybuchlé munice, tlakových lahví, při odstraňování následků teroristických útoků, v chemických a petrochemických provozech, při rozsáhlých přírodních požárech a při provádění průzkumu a monitorování v zamořeném prostředí," vyjmenoval Adámek.

Druhým pořízeným vozidlem je velkoobjemová cisterna, první svého druhu v České republice. Automobil na pětinápravovém podvozku disponuje nádrží o objemu víc než 21.000 litrů, a je tak největší mobilní zásobárnou vody pro hasiče u nás.

"Cisterna o délce téměř 12,5 metrů je určena k přepravě vody zejména při rozsáhlých požárech a díky velkému objemu je schopna sloužit jako retenční nádrž," doplnil.

Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru ČR se zaměřuje na práce, jako jsou například vyhledávání a záchrana lidí ze zavalených budov, dálková doprava vody při požárech a hašení požárů nebo úprava i distribuce pitné vody

Při obnově postižených území útvar pomáhá nouzovým zásobováním elektřinou a přečerpáváním vody. Za sebou jeho členové mají i nasazení v zahraničí, například ve Slovinsku, kde v únoru 2014 po sněhových bouřích, mrazech a povodních zůstaly desetitisíce lidí bez elektřiny.

V květnu 2014 hlučínští hasiči pomáhali v Srbsku likvidovat následky povodní.

Sdílejte článek