Sport
22/02/2018 Tomáš Svoboda

Nenápadně, ale účinně. Tak vstoupila Karviná do boje o záchranu

Bez velkých změn a očekávání vstoupili do jarní části sezóny fotbalisté Karviné, kteří patří mezi skupinu týmů bojujících o záchranu v elitní soutěži.

Tím více překvapivá byla jejich výhra 1:0 na hřišti Mladé Boleslavi. Další zápas, tentokrát domácí, je čeká v neděli proti Zlínu.

Díky úvodnímu tříbodovému zisku, který zařídil trefou v nastaveném čase útočník Tomáš Wágner se „Karviňáci“ najednou vyhoupli na o něco klidnější 11. místo, kde mají čtyřbodový náskok na předposlední Jihlavu a šestibodový na poslední Baník.

Těžko byste hledali větší paradox. Zatímco v Ostravě se přes zimu mohutně posilovalo, regionální sousedé byli spíše „nudní“. Místo razantních změn v trenérském i hráčském kádru vsadili na stávající vnitřní sílu.

Foto: Archiv

Foto: Archiv

Hlavním trenérem se místo sportovního manažera Lubomíra Vlka, který mužstvo improvizovaně převzal v závěru podzimní části, stal dřívější asistent Josef Mucha. Ze jmen, která by se dala označit slovem posila, lze zmínit snad jen navrátilce z hostování Pavla Dreksu a pro změnu z Olomouce hostujícího Jana Štěrbu.

Mimochodem, toho trenér Mucha poslal v Mladé Boleslavi na hřiště až v poslední minutě, jinak si vystačil s osvědčenou sestavou, v níž jsou oporami brankář Patrik Le Giang, univerzál Marek Janečka, tvůrce hry Lukáš Budínský či kapitán Pavel Eismann.

Zkušenosti, semknutost a touha dokázat, že do ligy patří. To jsou hlavní devízy Karviné. „Obecně je jaro náročnější, ale nebojíme se. Věříme, že to zvládneme a v květnu budeme všichni šťastní,“ uvedl před startem odvetných zápasů Eismann.

První krok zvládli, i když se štěstím. „Úvod utkání byl z naší strany dobrý, nedohráli jsme do finální podoby dvě šance. Postupem času byli domácí lepší, ale nás podržel gólman Le Giang,“ uznal trenér Mucha, který zároveň prožil ligovou premiéru v roli hlavního kouče.

Nejen on dobře ví, že tříbodový zisk ze hřiště soupeře bude třeba potvrdit v neděli proti Zlínu. „I z tohoto důvodu to bude extrémně důležitý zápas. Zároveň je nám všem jasné, že se musíme zlepšit. Umíme hrát lépe, v Boleslavi to nebylo ve většině pasáží hry ono,“ doplnil karvinský trenér.

Ke klidu na práci dost možná přispělo i to, že se klubu opět naplno věnuje Jan Wolf, funkcionář a současný primátor města, který MFK Karviná v roce 2003 zakládal. Následně s ním prošel cestu z krajské soutěže až do první ligy a stál také za zdárně realizovaným projektem regionální fotbalové akademie.

Jan Wolf. Foto: mfkkarvina.cz

Jan Wolf. Foto: mfkkarvina.cz

Od roku 2016 však zároveň působil jako předseda představenstva ostravského Baníku. Střet zájmů, zdá se, šel stranou, a oba kluby se teď mohou každý po svém soustředit na stejný cíl, kterým je ligová záchrana.

Pro Karvinou, kde fanoušky láká mimo jiné moderní stadion, je důležité, že ambice hrát první ligu mají nadále reálné obrysy.

Sdílejte článek