Společnost
16/08/2021 Petr Sobol

Nepochopitelné. Vandal si hrál v Bohumíně na grizzlyho a vážně poničil statnou lípu

Vzrostlý perspektivní strom mezi věžáky na sídlišti Čs. armády v Bohumíně se stal terčem neznámého vandala. Ten ze zdravé lípy doslova orval kůru.

Vzrostlý perspektivní strom mezi věžáky na sídlišti Čs. armády v Bohumíně se stal terčem neznámého vandala. Ten ze zdravé lípy doslova orval kůru. S následky se poničený strom bude potýkat několik let. Obdobný případ poškození dřeviny zaznamenala místní radnice už loni v květnu. V areálu Hobbyparku někdo stejným způsobem zdevastoval kmen mladého liliovníku tulipánokvětého.

„Informaci o poškození stromu v centru města jsme obdrželi ve středu 11. srpna. Zahradníci jej ošetřili, jak nejlépe a nejrychleji uměli. Využili prostředek s přídavkem fungicidu, aby se obnaženou kůrou nedostala do stromu infekce v podobě dřevokazných hub. Teď je otázkou, zda je lípa natolik silná, aby se s tak závažným poraněním vypořádala. Nezbývá nám než věřit, že to zvládne,“ uvedla Ľubica Jaroňová z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice.

Strom, který tvoří součást veřejného prostranství mezi panelovými domy v ulici Čs. armády, má zajímavý osud. Už jednou se mu totiž podařilo uniknout před zkázou. „Před zhruba deseti lety měl namále. Tehdy to byl mladý stromek, ale už natolik vzrostlý, že nebylo možné jej přesadit. Přesně v místech, kde stojí, pokládaly Severomoravské vodovody a kanalizace potrubí. Na naše prosby firma celý kořenový bal podkopala zboku a zespodu tak, aby mohl přežít,“ popsala Jaroňová.

Zarážející je, že obdobným způsobem někdo loni na jaře zlikvidoval liliovník tulipánokvětý rostoucí v těsné blízkosti Mauglího ranče. Ostrým předmětem z něj oloupal kůru. V obou případech pachatel spravedlnosti uniká. Není ani jasné, zda jde o jednu osobu, která si čas od času potřebuje vybít energii či vztek na zeleni, nebo o dva různé pachatele. „Ať tak či tak, pro stromy jde o nenapravitelný zásah, s nímž se velmi těžce vyrovnávají. Značná část takto poškozených stromů bohužel odumře,“ konstatovala Jaroňová.

Na základě loňského případu město urychlilo pořízení bezpečnostních kamer do areálu Hobbyparku. „Ten patří svou rozlohou a návštěvností k místům, které trvalý dohled vyžadují. Přestože jde o areál, který má správce a je dozorovaný našimi strážníky i asistenty prevence kriminality, ojediněle zde k vandalismu docházelo. Kromě zmíněného poškození stromu a ochranné sítě na Mauglího stezce někdo odcizil z místního ranče všechna morčata,“ připomenul loňskou kuriózní krádež starosta města Petr Vícha. Apeloval přitom na obyvatele města, aby byli ke svému okolí všímaví. „Přestože už máme v ulicích 33 bezpečnostních kamer, strážníky i asistenty prevence kriminality, nejde v jednom okamžiku obsáhnout celé město. Pokud lidé vidí, že někdo ničí veřejné prostranství, ať neprodleně volají linku 156,“ dodal.

Sdílejte článek