Společnost
21/11/2015 Jaroslav Baďura

Noční pouť Ostravou dnes připomene historii místních divadel

Víte, kde dříve byly scény oblíbených ostravských divadel? Kde hráli Bezruči? Odkud přišla Komorní scéna Aréna do nových prostor? Nechodili jste jako malí do Divadla loutek někam jinam než dnes? A existovalo Národní divadlo moravskoslezské? Odpověď na otázky získáte v sobotu při noční divadelní pouti s historikem Martinem Strakošem!

V sobotu 21. listopadu čeká návštěvníky českých divadel třetí ročník mezinárodního projektu Noc divadel (European Theatre Night). „Noc divadel se za nedlouhou dobu své existence v ČR stala největší akcí tohoto druhu v Evropě. Loni se do akce zapojilo 120 divadel, 29 českých, moravských a slezských měst a na 50 000 návštěvníků, letos mohou návštěvníci Noci divadel zavítat dokonce do 130 divadel z 36 měst,“ uvedla Adéla Vondráková z Divadelního institutu.

Foto: Jiří Zinecker

Foto: Jiří Zinecker

V Ostravě se do Noci divadel 2015 opět zapojila všechna profesionální divadla – Národní divadlo moravskoslezské, Divadlo Petra Bezruče, Komorní scéna Aréna a Divadlo loutek Ostrava. Divadla pro diváky opět vytvořila společný program – noční pouť podzimní Ostravou, která se tentokrát bude konat s historikem Martinem Strakošem.

Foto: Jiří Zinecker

Foto: Jiří Zinecker

„Martin Strakoš nás provede po místech, ve kterých dříve působila naše ostravská divadla. U jednotlivých zastavení se dovíme něco o historii dané budovy,“ říká autorka mimořádných projektů NDM Martina Klézlová.

V upomínku na dřívější divadelní minulost místa se vytváří ve spolupráci s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu pamětní cedule, které budou v průběhu divadelní sezóny umístěny na všechna zapomenutá divadla. „A co víc, třeba se nám vzpomínkou podaří vyvolat ducha dávnějších dob a objeví se mezi námi herci jednotlivých scén,“ dodává Klézlová.

Sdílejte článek