Auto
22/03/2022 ČTK

Nošovický Hyundai zastavil výrobu. Automobilce chybí díly

V automobilce Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku se na jeden den zastavila výroba.

Důvodem je výpadek dílů. Zaměstnanci vynechají tři směny. Výroba se zastavila pro noční směnu z pondělka na úterý, dnes večer už zaměstnanci do práce znovu půjdou. ČTK to dnes řekl mluvčí automobilky Petr Michník.

"Nejsou díly. Nemůžu říct, jaké konkrétně, ale jde o momentální nedostatek, takže musíme na ty tři směny výrobu zastavit," řekl Michník. Dodal, že se dosud letos automobilce dařilo. "Za první dva měsíce jsme vyrobili asi o 20 procent aut více než loni," řekl mluvčí.

Na přerušení výroby upozornili odboráři, kteří na svých internetových stránkách uvedli, že se informaci o zastavení výroby dozvěděli odpoledne, nikoliv však od vedení společnosti. Uvedli, že většina zaměstnanců zůstane doma s 80 procenty platu.

Podobně jako většina automobilek zastavila slezská továrna na několik týdnů výrobu na jaře 2020, kdy odstávku způsobila pandemie nového koronaviru. Od té doby se jí na rozdíl od jiných automobilek problémům s nedostatky některých dílů dařilo čelit bez větších odstávek, loni v červnu přerušila výrobu na jeden den.

Například mladoboleslavská Škoda Auto od počátku března omezila výrobu kvůli ruské invazi na Ukrajinu, protože se potýká s kritickým nedostatkem dodávek dílů od několika lokálních ukrajinských dodavatelů. Kvůli nedostatků čipů až na jednu linku na dva týdny zastavila výrobu už loni v říjnu.

Nošovická automobilka Hyundai vyrobila loni 275 tisíc automobilů, o 36 250 vozů, tedy o 15 procent, více než předloni. Letos očekává další růst výroby.

Továrna v Nošovicích je jediným výrobním závodem Hyundai v Evropské unii. Produkuje až 1400 aut denně. V roce 2020 vytvořila zisk 4,2 miliardy korun, což bylo meziročně o 3,18 miliardy méně, a tržby 113,96 miliardy korun, byly nižší o 9,18 miliardy. Závod má přes 3100 zaměstnanců, dalších asi 8700 lidí pracuje pro jeho přímé dodavatele.

Sdílejte článek