Sport
07/09/2017 Tomáš Svoboda

Nové Vítkovice? Dejte nám ještě čas, říká šéf ostravských fotbalistů

Na výsledkové nezdary je třeba ve správnou chvíli zareagovat. Tak vnímá předseda představenstva druholigového klubu MFK Vítkovice Pavel Filipčík současné změny na trenérském postu i v hráčském kádru. Ostravané, kteří v tomto týdnu také představili nového hlavního partnera, jsou podle něj momentálně v lepší ekonomické než sportovní kondici.

Pouze tři remízy za šest odehraných kol a k tomu dva velké debakly v Opavě a na Žižkově. Taková je bilance Vítkovic, jejichž fanoušci se jen smutně ohlížejí za úspěšnou jarní záchranářskou jízdou. Herní pohoda je pryč a ostravský tým ve své druhé sezóně ve Fortuna národní lize opět stojí na novém začátku.

„Zatím prožíváme období, které je lepší ekonomicky než sportovně. Jsme rádi, že k nám přišel nový hlavní partner, sázková společnost BetX, který nás chce podporovat. Rozvíjí se podobně jako my, takže chceme jít společně nahoru,“ říká Pavel Filipčík na úvod našeho rozhovoru.

Jakou cestou byste se nahoru chtěli dostat?
Nejprve bych rád řekl, že sportovní změny se odvíjejí od toho, že jsme za prvních šest kol nezískali tolik bodů, kolik jsme si představovali a také hra týmu byla jiná než naše očekávání. Po delším jednání s akcionářem klubu jsme se rozhodli pro změnu na postu trenérů. Hlavním trenérem tedy bude Lubomír Adler a jeho asistentem Roman Vojvodík s tím, že dosavadní trenér Roman West se stáhne na pozici sportovního ředitele.

Co konkrétně od nich čekáte?
Společně by měli dát týmu nový impuls tak, aby se zvedl a v následujících deseti kolech podzimu se odrazil od předposlední příčky a dostal se vzhůru. Rádi bychom už nebojovali o záchranu jako v loňské sezóně, ale etablovali se ve vyšších příčkách tabulky a znovu hráli i pěkný fotbal, který budou diváci kvitovat tak jako na jaře. V souvislosti s tím jsme přivedli i dvě nové posily, Tomáše Vasiljeva a Martina Motyčku. Vzhledem k zraněním některých hráčů chceme tým vyztužit.

Oba hráči u vás budou pouze hostovat, což působí opět jako úkrok od vaší strategie „nových Vítkovic“ postavených na vlastních odchovancích, nebo ne?
Nové Vítkovice jsou vizí, která nesouvisí jenom s tím, že máme klub ve druhé lize, ale souvisí také s výchovou vlastních hráčů, což je dlouhodobý proces. Musíme vycházet z toho, že klub v roce 2011 zkrachoval, musel se restartovat a postupně šel nahoru z krajského přeboru až do druhé ligy. Ostatně i proto jsme už loni nabrali hodně hráčů zvenčí na hostování. Nové Vítkovice jsou však o tom, že dnes máme v klubu 450 hráčů, kterým se chceme věnovat a vychovávat je tak, aby časem hráli za nás či za okolní týmy. Chceme čerpat hlavně z vlastních zdrojů tak, abychom s našimi vlastními odchovanci hráli ve druhé lize. Pokud budou mít patřičnou výkonnost i ambice, budou se přirozeně posouvat ještě výše.

Vychovávat vlastní hráče pro vrcholový fotbal chtějí všechny české kluby, ale málokterý to opravdu dělá…
Když si vezmete období naší existence od roku 2011 do roku 2017, je jasné, že za tak krátkou dobu nelze vychovat vlastní dospělé hráče. Budeme muset počkat dva až tři roky, než je budeme mít. Dnes máme velice talentované hráče ve věku od šestnácti do devatenácti let, které budeme pomalu zkoušet v A týmu. Pak už záleží hlavně na nich, zda se chytnou, nebo ne. Víte, že skok do dospělého fotbalu je obrovský. Pokud to zvládnou, vlastní odchovance mít budeme a chceme, aby jich časem v prvním mužstvu bylo více než padesát procent. V tomto věřím našim mládežnickým trenérům, které donedávna zastřešoval právě hlavní trenér áčka Lubomír Adler. Dejte nám ale ještě chvilku čas.

Vaše vize by se tedy mohla stát realitou během dvou až tří let. Je to tak?
Ano, mohou to být dva tři roky. Už nyní máme mladé hráče, kteří byli na zkouškách v Anglii či Itálii. Mají u nás podepsané profesionální smlouvy a záleží jen na nich a jejich osobním vývoji, zda to dotáhnou do A týmu nebo ještě výše.

Kam by to časem měly dotáhnout samotné Vítkovice?
Řekl bych, že v horizontu jednoho až dvou let chceme být standardním účastníkem druhé ligy. Pak samozřejmě bude záležet na tom, kam klub celkově i společně s našimi partnery posuneme.

Sdílejte článek