Sport
23/07/2023 Petr Sobol

Občas mi chodí nepříjemné zprávy, přiznal Voženílek. Co zájem z NHL?

Daniel Voženílek má za sebou hodně zajímavý rok. V Třinci vyzrál v klíčovou osobnost, oslavil extraligový titul a dostal se až na mistrovství světa. Dokonce zaujal i kluby z NHL.

Sedmadvacetiletý útočník přišel do Třince před rokem z Českých Budějovic. Teď se o něm ví už i v NHL. „Něco se řešilo, nějaké náznaky od skautů tam byly, konkrétní nabídka na přestup ale nepřišla. Zůstávám v Třinci,“ řekl Voženílek o zájmu z nejlepší ligy světa v rozhovoru pro patriotmagazin.cz.

Jednalo se o nějaký konkrétní klub, nebo byl zájem spíše obecný?

Byly tam konkrétní kluby. Řešilo se to, v USA jsem ale nikdy nehrál. Nebyl jsem pro ně známý, a tak nakonec sáhli po levných a ověřených hráčích, které z ligy znají.

Mrzelo vás to?

Vůbec ne. V Třinci mám dlouhodobý kontrakt, jsme tady s rodinou šťastní. Říkal jsem si, že to buď dopadne, nebo ne, že se nic horšího nestane. Je pěkné, když podepíšete smlouvu v Americe, ale chcete hrát v NHL, ne pendlovat mezi prvním týmem a farmou. NHL je lákadlo, ale není to celý svět. Jsou i jiné a důležitější věci.

Myslíte, že byste do NHL mohl odejít ještě v budoucnu?

Šance je vždy. Záleží, jaké podáváte výkony. Každopádně jsem rád, že se o mě v zámoří zajímali a vědí, kdo jsem. Bylo by pěkné zahrát si v nejlepší lize světa, mám ale nějaký věk a nedokážu odhadnout, jak by to bylo reálné.

Když jste přicházel do Třince, napadlo vás, že o rok později vás budou sledovat v NHL?

To určitě ne. Chtěl jsem poznat kluky, vidět, jak v Třinci pracují. Chtěl jsem poznat, jaká je cesta k vítězství. Je skvělé, že jsme celou soutěž nakonec ovládli.

Nepřicházel jste jako hvězda, nakonec jste se jí ale stal. Jak se vám to povedlo?

Celá organizace mě přijala skvěle. Zapadl jsem do formací i do kolektivu. Hodně mi pomohli spoluhráči. Postupně jsme se více poznávali, pak to vygradovalo v play-off.

Byla pro vás třinecká nabídka velkou výzvou?

Velikou. Měli tři tituly v řadě, je to nejlepší organizace v republice. Říkal jsem si, že když budu pracovat a makat, tak to spoluhráči ocení. Viděli, že na ledě chci nechat všechno.

Protihráčům se dokážete dostat pod kůži. Máte to rád?

Každý má nějaké dovednosti. Nějakou škálu věcí, které může nabídnout. Když takto můžu pomoct týmu, tak proč toho nevyužít.

Nevadí vám, když na vás fanoušci na ostatních stadionech pokřikují a nadávají vám?

Spíš mě to vždy potěší. Když někdo nadává, tak si říkáte, že o vás asi ví. Na stadionech je to časté, někdy mi však chodí i nepříjemné zprávy na sociálních sítích. Člověk se nad nimi pousměje a jede se dál.

Hrál jste i se zlomeninami. Je vůbec něco, co vás může zastavit?

Se zlomeninami nebo naraženinami se dá hrát. Jsou ale horší věci, jako chřipka nebo zánět středního ucha. Hrát s antibiotiky je složitější. Kvůli nemocem jsem něco vynechal, ale zranění se dají překonat.

O Třinci se říká, že má nejlepší zázemí v republice. Můžete to potvrdit?

Měl jsem štěstí, že jsem byl ve Spartě i v Pardubicích, takže to můžu porovnat. Třinec je za mě nejlepší organizací. A hlavně vítěznou.

Myslíte, že letos můžete získat další titul?

Budeme se o to snažit. Máme skvělý tým, možná ještě lepší, než loni. Sparta a Pardubice ale posilují, chtějí si na nás vyšlápnout. O to větší motivace máme. Nechceme jim dát ochutnat chuť vítězství.

Jak se vám vůbec v Třinci líbí?

Máme tři děti, nejsme městské typy. Bydlíme kousek za Třincem, děti si oblíbily hory. Jsme z východu Čech, kde nejsou kopce, takže s našim nejstarším chodíme každý týden na jinou horu. Cítíme se tady dobře, jsou tady vstřícní lidé. Často taky objevujeme Polsko.

V květnu jste si zahrál na mistrovství světa. Jak na turnaj zpětně vzpomínáte?

Bylo to velký špatný. Neměli jsme tak kvalitní tým, jako byl třeba loni. To se pak ukázalo ve čtvrtfinále, na USA jsme herně neměli.

Vy jste se na turnaj dostal na poslední chvíli. Užil jste si ho?

Neměl jsme moc velkou roli. Začínal jsem na tribuně, pak jsem hrál čtvrtou lajnu. Byly tam nějaké záblesky, moc šancí jsem ale nedostal. Nehodnotím to pozitivně ani negativně. Spíš jsem se toho zúčastnil.

Příští rok se hraje mistrovství světa doma. Láká vás to?

Myslím si, že je to obrovské lákadlo pro všechny. Rozhodnou výkony. Pokud budu mít formu a kvalitu, tak bych se na turnaj rád dostal.

Sdílejte článek