Společnost
04/03/2022 Petr Broulík

Obrazem: Opravy ostravských jatek finišují. Podívali jsme se dovnitř!

Zchátralá bývalá městská jatka poblíž Stodolní ulice v Ostravě se mění na budoucí galerii současného umění.

Zástupci města a stavební společnosti Zlínstav dnes novinářům ukázali, jak je tato rekonstrukce a obměna krásné cihlové budovy, v které se dříve porážel pro město dobytek, daleko.

Přestože to zatím tak nevypadá, náměstkyně ostravského primátora pro investice Zuzana Bajgarová dnes přímo mezi stavebními stroji a spoustou řemeslníků řekla, že první výstava o historii jatek a jejich nynější rekonstrukci by v nové galerii mohla být možná už v květnu.

Po květnu se také do objektu přestěhuje galerie moderního umění Plato, která svou historicky první výstavu v tomto objektu otevře v září.

„Přestože to tady pořád jako na staveništi, blížíme se postupně do finále. V této chvíli to vypadá, že stavba bude dokončena koncem dubna, i když kvůli celosvětové situaci hrozí odliv pracovníků z Ukrajiny. Zatím to pociťujeme jen v jednotkách pracovníků, ale může to ještě s termínem dokončení stavby hnout,“ upozornila náměstkyně.

Na stavbu za 191 milionů bez DPH naváže další zakázka úpravy okolí jatek

Stavba však má podle Zuzany Bajgarové nejdůležitější části za sebou. „Řeší se dokončování stavby. Až bude zkolaudována, bude v následujících měsících následovat samostatná zakázka úpravy okolního veřejného prostoru,“ řekla náměstkyně.

Náklady na rekonstrukci jatek činí v současnosti 191 a půl milionu korun bez DPH a termín dokončení se protáhl z podzimu loňského roku až do letošního jara. Cena rekonstrukce historických jatek stoupla z původních 164 milionů hlavně kvůli zdražení materiálů a také kvůli změnám v projektu. K těm museli stavbaři přikročit, když se při stavbě objevily různé nečekané problémy.

Ty si vyžádaly nutnost zbourání stropů a výstavbu kompletní nové střechy, s čímž se po prvních sondách a před odkrýváním zchátralé stavby nepočítalo. „Ale jsem ráda, že se rekonstrukce daří, protože ten objekt skutečně není jednoduchý,“ řekl náměstkyně primátora.

V „porážkovně“ museli stavbaři litinové sloupy vylít betonem

Stavbyvedoucí rekonstrukce městských jatek řekl, že rekonstruované prostory jsou například vybavené plynovým hasicím zařízením a už mají hotové leštěné podlahy, které jsou zakryté.

„Finišujeme, celý objekt má několik otočných bran, nové schodiště, teď budeme postupně instalovat osvětlení. Je tu kavárna, která bude mít také otočnou stěnu, mnohé stěny, ale třeba i nábytek, dostanou designovou stěrku v podobě betonu,“ řekl stavbyvedoucí a dodal, že nová galerie bude mít například protipožární vrata či vzduchotechniku. V bývalé „porážkovně“ jatek zase museli stavbaři vyplnit kvůli hasičům litinové stěny těžkým betonem, aby křehká litina při případném požáru nepraskala žárem.

Polovina cihel bude nová, ale dostala starou patinu

Na rekonstrukci dohlížejí památkáři. Zajímavostí je, že stavbaři vyměnili ve stěnách a fasádách asi polovinu všech původních cihel. Dali místo nich nové, ale zároveň na nich provedli povrchovou patinu, aby vypadaly jako staré. „Vlastně je špiníme, aby cihlové stěny působily jednotně jako stará budova,“ řekla náměstkyně pro investice Zuzana Bajgarová.

Také kamenné venkovní zelené parapety jsou v mnoha případech vyrobené nově. Celý objekt dostal také velmi atypická skla, která jsou pět centimetrů tlustá a mají v sobě několik fólií a vrstev, umožňujících třeba zatemnění při výstavách. Stavbaři předvedli novinářům také novou přístavbu jatek, která bude soužit jako budova pro administrativu a vedení galerie a nové sociální zázemí.

Z původního objektu se do opravených jatek staré dřevěné schodiště, které chtěli památkáři zachovat - to je nyní v restaurátorských dílnách, kde ho restaurátoři do dubna repasují.

Sdílejte článek