Obrazem: Unikátní výstava ZooM přibližuje kouzlo i odvrácenou tvář fotografie
Fotografie a videa různé kvality doslova zaplavují sociální sítě - vzniká jich více než kdykoliv dříve. Kolik z nich však říká pravdu, kolik z nich je zbytečných nebo nám vyloženě díky všem možným programům na úpravu doslova lžou?
Právě to se snaží dětem a mladým lidem nenásilnou formou sdělit pozoruhodná výstava nazvaná ZooM, kterou ve Velkém světě techniky v Dolních Vítkovicích dnes otevřeli její organizátoři.
Kdyby se téma výstavy mělo představit co nejjednodušeji, tak vězte, že tato výstava učí děti najít příběh i odhalit pravdu na fotkách. Vybrané fotografie na ní reprezentují různé směry dokumentární fotografie, nechybí například ani proslulá fotografie Petra Joska, která získala cenu Czech Press Photo. Je na ní pes, šlapající vodu v zatopených prázdných ulicích Uherského Hradiště při katastrofálních povodních v roce 1997.
Pro Ostravany je tady však třeba také historický snímek šachty Ema, která už neexistuje, ovšem její stále uvnitř dýmající halda je dnes velkou atrakcí dříve veskrze průmyslového města.
Motto výstavy: Zaměř, objev, odhal, mysli
Návštěvníci však mají k dispozici další fotografie významných a oceňovaných autorů z České republiky i ze světa. Příběh fotek na výstavě navíc není na první pohled zcela zřejmý. Příchozí ale mají možnost podrobně zkoumat, co se na fotografii děje, a nakonec odhalit skutečný a překvapující příběh.
„Jednotlivá písmenka názvu výstavy slouží jako nápověda k tomu, jak s fotkami zacházet – zaměř, objev, odhal, mysli. To je samozřejmě námět nejen pro novou expozici, ale i pro běžný život,“ vysvětlila ředitelka Velkého světa techniky Kateřina Bonito.
Dodala, že takzvané fake news na sociálních sítích umí dnes do značné míry ohýbat pohled na realitu světa, dokonce zkreslit i výsledky vědeckého výzkumu.
„Touto výstavou chceme upozornit návštěvníky na to, jak je důležité umět číst mezi řádky, umět si ověřit věrohodnost zpráv. Jinými slovy, jak svět zkoumat analytickým a kritickým myšlením, a nikoliv jen bezhlavě přijímat vše, co vidím a slyším,“ dodala.
Výstava má formu zábavného vzdělávání
Fotografie doplňují interaktivní exponáty a ilustrované komiksy, zajímavé jsou i reálné bezprostřední reakce dětí na jednotlivé snímky. Výstava se tím posunuje do roviny zábavného vzdělávání. Hlavním cílem expozice je rozvoj vizuální gramotnosti, tedy schopnosti porozumět obrazovému materiálu.
Autorem výstavy je vzdělávací centrum TEREZA. Celý projekt podpořilo grantem Velvyslanectví USA v České republice. „Je pro nás prestižní, že na výstavě ZooM spolupracujeme s americkou ambasádou. Jsem rád, že se děti budou muset zamyslet nad čtením fotografie, objevováním detailů a odhalováním příběhů,“ podotkl výkonný ředitel Dolních Vítkovic Tomáš Šiřina.
Všechny fotografie výstavy vybraly samy děti, a jim také je výstava primárně určena. Je navržena tak, aby snímky zaujaly děti od šesti do dvanácti let.
„Inspirovali jsme se mimo jiné i vzdělávací sérií New York Times What's going on in this picture, v českém překladu: co se děje na tomto obrázku,“ doplnila Zuzana Jakobová, koordinátorka a spoluautorka výstavy ZooM za Vzdělávací centrum TEREZA.