Společnost
06/01/2020 Jaroslav Baďura

Oční klinika Fakultní nemocnice Ostrava provedla unikátní transplantace rohovky

​Na Oční klinice Fakultní nemocnice Ostrava v těchto dnech úspěšně provedli tři lamelární transplantace rohovky moderní a šetrnou metodou DMEK, z předem připravených rohovkových lamel.

Při takové operaci se nenahrazuje rohovka v plné tloušťce, ale pouze jedna z jejích vrstev.

Celá operace je šetrnější, má rychlejší pooperační hojení, nemocní po operaci lépe vidí a užívají méně léků, než při dosavadní transplantaci rohovky.

Jedná se také o operaci, která dosud nebyla v Moravskoslezském kraji rutinně prováděna a nemocní museli dojíždět často až do Prahy.

Operace provedl přednosta kliniky Jan Němčanský, který při nich využil nedávno pořízený 3D zobrazovací systém tímto způsobem poprvé v ČR a možná i ve světě.

To ocenila řada přihlížejících kolegů, především jeden z průkopníků této metody a moderní rohovkové chirurgie Pavel Studený, přednosta Oční kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

„Lamelární transplantace rohovky DMEK vhodně doplňuje spektrum péče u pacientů s onemocněním rohovky. Naše pracoviště, jako jediné v regionu, tak nyní prostřednictvím svých kmenových lékařů zajišťuje kromě refrakčních operací kompletní péči hrazenou z veřejného pojištění u těchto nemocných,“ uvedl Jan Němčanský.

Pokračuje také další rozvíjení tradičního partnerství a spolupráce mezi Oční klinikou FN Ostrava a pracovištěm Oční kliniky FN Královské Vinohrady.

„Mimo jiné spoluprací v sítnicové chirurgii, zřízením Odběrového místa Oční tkáňové banky OTB01 na pracovišti Oční kliniky FN Ostrava či spoluprací na publikační činnosti,“ doplnil Jan Němčanský.

Sdílejte článek