Odbory Hyundai v Nošovicích chtějí kvůli koronaviru přerušit výrobu, vedení je zatím proti

​Odbory automobilky Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku dnes požádaly firmu, aby na 14 dní kvůli zabránění šíření nákazy novým typem koronaviru přerušila výrobu.

Zaměstnanci by mohli být doma v karanténě, řekl předseda základní odborové organizace KOVO Hyundai Czech Patrik Fupšo. Přerušení výroby podle něj požadují sami zaměstnanci, kteří jsou připraveni po uklidnění situace výpadek výroby nadpracovat.

V Moravskoslezském kraji bylo dosud potvrzeno 14 případů nákazy, z toho polovina v okrese Frýdek-Místek, ve kterém se automobilka nachází a množství zaměstnanců bydlí. Fupšo řekl, že lidé v továrně i proto mají z nákazy obavy. "S vědomím, co se nyní děje, lze jen stěží při práci udržet plnou pozornost a koncentraci," uvedl odborář.

Firma podle něj dělá řadu opatření, aby rizikům nákazy předešla, ale dá se udělat ještě víc. "Stále jezdíme do práce přeplněnými autobusy, tlačíme se během velké pauzy v kantýnách, sdílíme stejné pracovní nářadí a tak dál," uvedl odborový předák.

Řekl, že zaměstnanci například chtěli, ať jim firma rozdá roušky. "Ale to není reálné a myslím, že by se v tom u linky ani nedalo pracovat. Takže lidé nás dotlačili k tomu, abychom vedení firmy poslali žádost o přerušení výroby, s tím, že výpadek výroby by případně nahrazovali, až se situace uklidní," řekl Fupšo.

Lidé podle něj žádají o přerušení výroby i s ohledem na to, co se děje v jiných automobilkách. Žádost o čtrnáctidenní karanténu vznesly odbory také v automobilce Škoda Auto. Kvůli šíření koronaviru zastaví až do 27. března výrobu ve většině svých závodů v Evropě Fiat Chrysler, opatření se týká šesti provozů v Itálii a po jednom v Polsku a Srbsku.

Vedení automobilky zatím přerušení výroby nepodpořilo.

"S odbory jsme o jejich žádosti na pozastavení výroby hovořili. K dnešnímu dni platí, že výroba bude pokračovat za přijetí dalších zpřísňujících hygienických opatření uvnitř závodu," uvedl mluvčí automobilky Hyundai v Nošovicích Pavel Barvík.

"Omezujeme setkávání zaměstnanců, doporučujeme dodržování odstupů, důraz klademe na dodržování hygienických pravidel a ještě intenzivnější dezinfekci společných prostor a zařízení. Zaměstnanci v kantýnách a strážní jsou vybaveni respirátory, rouškami a rukavicemi. Uzavřeli jsme naše Centrum zdraví, kam zaměstnanci pravidelně dochází na cvičení a rehabilitace. Služební cesty zaměstnanců i návštěvy zvenčí do závodu jsou omezeny jen na ty zajišťující bezprostřední provoz," dodal mluvčí.

Návštěvníci a dodavatelé závodu jsou před vstupem kontrolováni a je jim měřena teplota termoskenery či teploměry. Pokud by u nich byla naměřena zvýšená teplota, nebyli by do závodu vpuštěni.

"Tým, který se situací zabývá, zasedá každý den a v těchto dnech již opakovaně, aby průběžně vyhodnocoval vývoj situace. Tyto informace tak odpovídají stavu k dnešnímu dni," dodal Barvík.

Továrna v Nošovicích je jediným výrobním závodem Hyundai v Evropské unii. Pracuje v ní přibližně 3300 lidí a dalších asi 8700 pracovníků zaměstnávají její subdodavatelé. Loni slezský závod vyprodukoval 309.500 automobilů.

Sdílejte článek