Společnost
03/06/2022 Petr Broulík

Zrušené pořady i propouštění. Ostravské studio České televize se bojí škrtů

Propouštění, škrtů a omezení výroby a pořadů se obávají mnozí zaměstnanci ostravského studia České televize.

Ředitel této veřejnoprávní instituce Petr Dvořák totiž ohlásil v úterý velké škrty – Česká televize chce v příštích dvou letech ušetřit 910 milionů korun, zrušit chce celkem 250 pracovních míst, omezení se dotknou vysílání sportu a skončí kanál ČT3.

Odboroví pracovníci a zaměstnanci České televize v Ostravě míní, že tato situace televizní studio ohrožuje. A požádali místní instituce a obyvatele Ostravy a kraje o pomoc a veřejnou podporu v úsilí o zachování plnohodnotného veřejnoprávního televizního studia v Ostravě.

Hrozí uzavření části studií a zrušení tradičních pořadů

„Ostravskému studiu kvůli současné finanční situaci hrozí podstatné omezení výroby, uzavření části studií a zrušení tradičních profilových televizních pořadů. To přinese citelné omezení informací o zdejším kraji a veřejném i kulturním dění. Jinak řečeno, Ostrava a Moravskoslezský kraj ztratí jeden z podstatných informačních kanálů a mediální prostor,“ uvádí ve výzvě Tomáš Korčián, předseda Nezávislé odborové organizace pracovníků ČT Ostrava.

Pro Magazín PATRIOT dodal, že hrozí zavření studia ostravské televize v Ostravě-Radvanicích. „Bude se prodávat. Je tam nějakých čtyřiadvacet lidí, kteří by snad měli být přesunuti na jiná místa, ale pokud se uberou pořady, tak televize nepotřebuje ani tolik lidí. Už teď vlastně propouštějí osmnáct lidí z Ostravy, což je docela dost. Zatím nám bylo řečeno, že práci budeme mít určitě do konce roku, ale co bude příští rok, už nám nechce vedení ČT říci,“ říká Tomáš Korčián.

Výrobu mnoha pořadů ČT převede do Brna, je tam nejmodernější studio

Dodal, že omezení výroby v České televizi má být ve všech jejích studiích až padesátiprocentní a to napříč programy, ve své nynější šíři chce Česká televize zachovat jen zpravodajskou ČT24.

Ostravští televizní pracovníci se také obávají dalšího útlumu studiové výroby v TS Ostrava, kde již není podle vedení ČT možné za současného technologického stavu bez větší investice zajistit výrobu nových pořadů. Výroba tak bude z větší části převedena do nového studia v Brně, které je nyní technologicky nejmodernějším studiem ČT.

Vedení České televize v plánech drastických škrtů uvádí, že k výstavbě nového studia v Ostravě bude Česká televize moci přistoupit až ve chvíli, kdy bude financování veřejné služby stabilizováno.

Redakce Magazínu PATRIOT oslovila i ředitele ostravského studia České televize Miroslava Karase. „Je to ve fázi různých příprav a návrhů a já se zatím k tomu nemohu vyjadřovat,“ řekl ředitel ostravské ČT a bývalý zahraniční zpravodaj České televize.

Sdílejte článek