Nejnovější zprávy: ​Krátkodobé jízdenky v ostravské MHD od ledna zdraží Muž našel při bourání domu 111 let starou kolejnici. Daroval ji železárnám

Proměny kraje

​Ostrava bude hostit světový šampionát v para hokeji

Na přelomu dubna a května se sjedou do Ostravy nejlepší světoví para hokejisté. Osm reprezentačních družstev se tady utká o světový titul. Organizátoři chystají velikou mediální kampaň. Chtějí oslovit také spoustu dětí.

Foto: Jan Smekal

Mistrovství světa v para hokeji se v Česku uskuteční po deseti letech. Hostit jej bude vítkovická OSTRAVAR ARÉNA, a to od 27. dubna do 4. května.

„Para hokej je nejdynamičtější a nejrychleji se rozvíjející sport mezi těmi handicapovanými. I proto je divácky velice atraktivní. Pokud se hraje na světové úrovni, je v něm vidět i mnoho tvrdých střetů podobně jako v klasickém hokeji,“ upozornil Jiří Šindler, předseda organizačního výboru.

„Chceme uspořádat špičkový turnaj nejen pro hráče, ale také pro diváky. Snažíme se zvýšit povědomí o para hokeji v Česku. Proto máme v plánu masivní mediální i vzdělávací kampaň. Ve více než čtyřiceti školách uspořádáme dny sportu handicapovaných. Tento projekt budeme pořádat ve spolupráci s Ostravskou univerzitou a Vysokou školou báňskou,“ nastínil.

Ambasadorem šampionátu se stala hokejová legenda a jeden z nejlepších brankářů všech dob Dominik Hašek. „Nejprve jsme si s pořadateli vyměnili maily. Když mě oslovili s tím, že bych se měl stát ambasadorem tohoto mistrovství, ani chvíli jsem neváhal. Takové akci moc rád pomůžu,“ řekl olympijský vítěz z Nagana, který obdivuje handicapované sportovce.

„Jeden můj kamarád hraje para hokej a musím říct, že je úctyhodné, jakou má sílu v rukách. Účastní se i extrémních závodů Spartan race, které jsou v poslední době hodně populární,“ poznamenal Hašek. Ten para hokej na živo ještě neviděl, byť se v minulosti mistrovství světa konalo i v Buffalu, kde v té době chytal.

„Když se ale šampionát konal, hráli jsme zrovna někde jinde. Vím ale, že v Buffalu funguje para hokejový klub a je třeba říct, že Američané patří ke světové špičce a budou patřit mezi hlavní aspiranty na titul,“ podotkl bývalý brankář. „V USA jsou totiž hodně podporovaní váleční veteráni, takže když se mladý voják nějak nepříjemně zraní, mnohdy se najde právě v tomto sportu. A jako bývalý brankář obdivuju hlavně gólmany, protože se musí naučit vsedě vykrývat i horní prostory v brance,“ upozornil Hašek.

Šampionát v para hokeji výrazně podpoří také Moravskoslezský kraj. Podle jeho hejtmana Ivo Vondráka je totiž nesmírně důležité podporovat nejen zdravé sportovce, ale také ty s handicapem.

„Když se někomu stane vážný úraz, tak to pak pro něj musí být velice náročné na psychiku. Je jenom dobře, že se pak někteří najdou ve sportu a mohou se takto stát i vzory pro mnoho dalších lidí. I proto chceme povědomí o tomto sportu a šampionátu šířit také na základních školách,“ řekl Ivo Vondrák.

Na světovém šampionátu uvidí diváci v Ostravě osm reprezentačních celků. Kromě českého výběru se na něm představí také para hokejisté Kanady, USA, Jižní Koreje, Norska, Itálie, Švédska a Japonska. S českou reprezentací se pilně připravuje také Alex Ohar působící v pražské Spartě.

„Při para hokeji je nejtěžší udržet stabilitu tak, aby se člověk nepřeklopil ať už na jednu či na druhou stranu,“ přiblížil mladý český reprezentant, kterému se na tomto sportu líbí především to, že při něm může vybít přebytečnou energii.

„Zkoušel jsem i lukostřelbu, ale v té mi chyběl protivník, se kterým bych se mohl konfrontovat po fyzické stránce. V para hokeji je při hře hodně střetů, a to se mi na něm líbí,“ přiznal.

Alex Ohar věří, že společně se svými kamarády a spoluhráči udělá v Ostravě slušný výsledek v barvách české reprezentace. „I když s některými zeměmi se můžeme jen těžko měřit. Kupříkladu Japonci trénují na ledě dvakrát denně. My se na led dostaneme třeba jen jednou týdně, takže při vzájemných zápasech je to pak znát,“ uzavřel.

Fotogalerie