Společnost
10/12/2019 Jaroslav Baďura

Ostrava je po střelbě v nemocnici v šoku. Zažívá jeden z nejhorších okamžiků své historie

Šest mrtvých a dva vážně zranění.

Taková je bilance otřesného činu dvaačtyřicetiletého muže z Opavska, který střílel v čekárně traumatologické ambulace v poliklinice Fakultní nemocnice Ostrava a před dopadením zastřelil také sebe.

Ostrava se v předvánočním shonu zastavila a je zřejmé, že letošní svátky prožije jinak než v minulých letech.

Lidé soucítí s mrtvými i s jejich blízkými, tisíce Ostravanů jim na sociálních sítích vyjadřují soustrast.

"Nikomu nic neudělali, jen čekali v čekárně na ošetření. Teď jsou po smrti a jejich rodiny se s tím musejí den ze dne smířit," napsala Jan Navrátilová z Ostravy.

"Když jsem se dověděl o tom, co se ve fakultní nemocnici stalo, padl na mě vztek a smutek zároveň. Jak je možné, že se něco takového stalo?! Kdo si to mohl dovolit, přijít do nemocnice, kde lidem lékaři a sestry život vracejí, a střílet bezmocné pacienty?! Je mi líto těch lidí, kteří měli celý život před sebou a někdo jim ho šmahem, zcela bezdůvodně vzal. Je mi líto jejich rodičů, příbuzných, kamarádů a přátel, kterým se tak z minuty na minutu život obrátil vzhůru nohama a už nikdy nebude nic, jako bývalo. Vyjadřuji jim hlubokou soustrast. Myslím i na ty, co přežili. Z fyzických zranění se nejspíš většina z nich vyhrabe, jsem si ale jist, že na bolest duše už do konce svých dní nezapomene nikdo," reagoval na událost hejman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

„Ostravané ve chvíli, kdy by si měli užívat klidu adventní doby, prožívají jedny z nejhorších okamžiků ve své novodobé historii. Několika rodinám se dnes nevrátí domů jejich blízcí. Soucítíme s nimi, aktuálně jednáme o pomoci, kterou rodinám poskytneme, včetně pomoci finanční, i když si uvědomujeme, že žádná pomoc nemůže zmírnit jejich bolest," uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura.

„Kontaktoval jsem premiéra České republiky Andreje Babiše, kvůli vyhlášení státního smutku. Oběti tragické ranní střelby uctíme také zhasnutím ostravských dominant a minutou ticha na zítřejším zasedání ostravských zastupitelů. Na budově radnice vyvěsíme černou vlajku. Zabývat se budeme také konkrétní formou pomoci pozůstalým, “ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Sdílejte článek