Nejnovější zprávy: Návrat po 21 letech. Národní divadlo moravskoslezské uvede Smetanovu Hubičku Srdcem Ostravák. Limity jsou jen v hlavě, říká Tomáš Budník

Byznys

Ostrava má strategické místo na logistické mapě Evropy

„Ostrava má strategické místo na logistické mapě Evropy,“ říká Tomáš Míček, ředitel společnosti P3, která v Ostravě chystá stavbu unikátního byznysového parku.

Tomáš Míček, ředitel společnosti P3. Foto: Goran Tačevski

V loňském roce jste koupili 44 hektarů prostoru v sousedství Dolních Vítkovic. Jaké jsou vaše záměry?
Do prostoru bývalé Aglomerace chceme vrátit život, a to tím, že v něm vystavíme průmyslově-obchodní čtvrť, kterou budou tvořit výrobní a skladové haly, obchody, showroomy a kanceláře.

P3 Ostrava Central bude byznysovým parkem v pravém smyslu slova – potkají se v něm výrobní firmy, distributoři i prodejci, otevřený bude i sektoru služeb. Pestrý mix přivede především lokální, ale i mezinárodní firmy, a nabídne různorodé pracovní příležitosti. Podobný koncept už se nám osvědčil. Věříme, že právě kombinace takzvané city logistiky, průmyslu a obchodu bude do budoucna tím nejperspektivnějším pojetím byznysových parků.

Jak velká průmyslová zátěž v oblasti je?
Ekologická zátěž byla vyřešena velmi nákladnou sanací, financovanou státem z veřejných prostředků. Proběhla demolice stávajících objektů, sanace části zemin v oblasti bývalé slévárny barevných kovů a následně pokrytí území sanačním překryvem.

Budoucí využití parku už nebude pro okolí představovat významnou zátěž. Veškerý provoz v parku povede mimo okolní zástavbu. Vnitřkem parku se bude táhnout nová páteřní komunikace, která naváže na Rudnou a Místeckou ulici samostatnými vjezdy a výjezdy. Celý park bude otevřený veřejnosti, přístupný pro obchod i pro pěší.

Lokalita dnes v ničem nepůsobí dojmem moderní byznysové čtvrti. Jak si tu proměnu představit?
Vnitřní uspořádání parku bude ideově navazovat na uspořádání ulic v okolní městské zástavbě, s odkazem na koncepci Dolních Vítkovic od architekta Josefa Pleskota. Pro nový park jsme si nechali zpracovat několik architektonických studií a vítězný návrh Davida Kotka z Projektstudia zajišťuje, že P3 park bude respektovat urbanismus okolní zástavby.

Koncepce areálu je tvořena s maximálním důrazem na flexibilitu využití, jak s ohledem na velikost, tak i samotný provoz nájemních celků. Haly budou mít různou velikost, protože i jejich využití bude rozmanité. K dispozici budou jednotky od 1 500 m² až po 35 000 m².

Co projekt přinese Ostravě?
Poskytneme moderní zázemí pro regionální firmy, které se chtějí rozvíjet, stejně jako pro nadnárodní společnosti, které v Ostravě strategicky plánují pobočku. Dobrá dostupnost do centra je vhodná jak pro e-commerce a city logistiku, tak pro dopravu zaměstnance. V neposlední řadě budou z úpravy lokality těžit i místní obyvatelé – nejenže se jim zde naskytnou nové pracovní příležitosti, ale také jim budou určeny showroomy a výdejny, a hlavně – vysoká kvalita architektonického řešení pozdvihne dojem z celé lokality. Ze starého, šedého, nepřístupného místa se stane přesný opak. V novém byznysovém parku bude zeleň a bude přístupný všem. Lidé do něj budou moci přijet na nákupy, stejně jako si tudy zkrátit cestu k řece nebo na cyklostezku.

Společnost P3 je známá tím, že v místech, kde investuje, spolupracuje také na dalších, s byznysem přímo nepropojených projektech. Jak to bude v Ostravě?
Byznys je jedna věc, ale P3 má zároveň ve zvyku být součástí komunity, má odpovědnost vůči místu, kde působí, chce být užitečná. Nyní například chceme podpořit misi Loono a jejich projekt Žiješ srdcem. Medici z Loono budou v Ostravě dělat preventivní program zaměřený na kardiovaskulární onemocnění. Kdokoliv bude moci přijít nechat se vyšetřit. V podobných aktivitách chceme pokračovat i v budoucnu.

Jaký je časový výhled? Kdy se začne stavět? Kdy bude hotovo a co potom?
Aktuálně máme platné územní rozhodnutí, které potvrzuje, že zde náš záměr v plánované podobě a rozsahu můžeme realizovat. Dalším krokem už budou stavební povolení pro každou plánovanou budovu parku zvlášť. Stavět začneme ještě letos a hotovo může být za 5 let, možná dříve, možná později. Tím to pro nás ale zdaleka nekončí. My podobné parky nejen plánujeme a stavíme, ale hlavně je pronajímáme a spravujeme, naše záměry jsou dlouhodobé. To nás přirozeně vede k tomu, aby naše řešení byla udržitelná.

Co uvidí Ostravané nejdříve, jak bude stavba postupovat?
Vztyčení prvního sloupu první haly plánujeme v první polovině příštího roku. Už letos ale začnou probíhat přípravné práce na pozemku, budování infrastruktury a sítí. Park se bude stavět postupně, ale bezprostřední okolí jednotlivých dostavěných částí bude upravené a připravené na stoprocentní fungování.

Proč jste si vlastně vybrali Ostravu?
Ostrava má strategické místo na logistické mapě Evropy, ostatně, to je také důvodem, proč se v ní v posledních letech průmyslovému developmentu tak daří. Nechtěli jsme být ale někde na okraji, chtěli jsme se přiblížit co nejvíce lidem, v souladu s trendy city logistiky. Všichni chtějí mít objednané zboží u dveří co nejdříve, každá minuta při doručení hraje roli, čím kratší vzdálenost, tím rychlejší doručení. Lokalita ve Vítkovicích je pro city logistiku jako stvořená. A navíc má něco, co bychom mohli nazvat geniem loci. Dlouho jsem čekal na příležitost připravit pro Ostravu něco mimořádného, a tady ji vidím. Je to pro mě srdeční záležitost.

Od příštího čísla odstartuje v Magazínu PATRIOT pravidelná rubrika Srdcem Ostravák, které jste partnerem. Pojďte nám ji představit!
Od příštího čísla si vyměníme role, respektive já si sednu z druhé strany mikrofonu a budu si zvát na rozhovor lidi z ostravského byznysu, ale také z kultury a veřejného dění. Moc rád si s lidmi povídám o tom, co je baví, zajímají mě jejich sny. Teď k tomu budu mít každý měsíc příležitost. Část otázek bude na míru, ale některé budu pokládat všem bez rozdílu. Třeba tu, která určuje i název celého seriálu – Kde podle vás leží srdce Ostravy?

A kde leží podle vás?
Pro mě je teď středobodem Ostravy těch 44 hektarů ve Vítkovicích a skutečně věřím tomu, že náš park bude byznysovým srdcem, který Ostravě vlije do žil další energii.

Máte v plánu v budoucnu realizovat v Ostravě nebo v našem kraji nějaký další projekt?
To, co nyní v Ostravě chystáme, nemá ve světě průmyslového developmentu obdoby. Pro nás poprvé v České republice budeme stavět na brownfieldu, poprvé také spolupracujeme s městským architektem, budeme aplikovat celou řadu řešení, která jsme doposud nikde jinde nepoužili, chceme zkrátka posunout to, co děláme, na novou úroveň. Mám-li být upřímný, čeká nás ještě takový kus práce, že na žádné další plány nemám aktuálně myšlenky…

Kdo je Tomáš Míček

Ředitel P3 Logistic Parks

Rodák ze Slezska

Nadšený sběratel vinylů, obdivovatel architektury a hor

P3 Logistic Parks

Dlouhodobý vlastník, správce a developer průmyslových nemovitostí. V Evropě staví a investuje už více než dvacet let.

Celkem působí ve 12 zemích a sídlo má v České republice, kde vlastní a spravuje celkem 80 průmyslových nemovitostí v 17 parcích s celkovou pronajímatelnou plochou téměř 1,4 milionu m2.