Společnost
05/03/2020 Pavel Siuda

Ostrava poprvé zažije Noc práva. Program je plný zajímavých akcí

Sté výročí od vyhlášení a nabytí platnosti první Ústavní listiny Československé republiky, která 6. března 1920 nahradila Prozatímní ústavu, připomene akce s názvem Noc práva.

Do 1. ročníku se zapojí soudy, věznice, policie a další instituce v Praze, Brně, Olomouci a v Ostravě. Po vzoru jiných organizací, které během roku otevírají muzea, kostely nebo vysoké školy, se v pátek 6. března otevřou soudní budovy a věznice.

Večerní a noční doprovodný program nabídne přednášky, divadelní představení, promítání filmů i exkurze na méně dostupná místa. Nabízené programy jsou zdarma, pro omezený počet míst je však nutné se na každou událost předem zaregistrovat na webu www.nocprava.cz. Registrace končí minutu před půlnocí z 5. na 6. března 2020.

Již nyní je zcela obsazeno simulované soudní líčení na Okresním soudu v Ostravě, stejně tak je vyčerpána kapacita návštěvy Vazební věznice v Ostravě nebo prohlídka Ústavu soudního lékařství ve Fakultní nemocnici Ostrava.

Plno je také na koncertu Ivo Jahelky v Heligonce. Stále je však možnost zúčastnit se řady různých přednášek s právníky a dalšími odborníky. Dostatek volných míst je i na filmová představení s následnou panelovou diskuzí.

Do Kina Vesmír na 12 rozhněvaných mužů z roku 1957

Na drama natočené v roce 1957 v USA režisérem Sidney Lumetem s názvem 12 rozhněvaných mužů, lze zajít do kina Vesmír v centru Ostravy, které provozuje VŠB – Technická univerzita Ostrava. Představení začíná v 19. hodin. Do sálu se však dostanou jen ti, kdo se předem zaregistrují na stránkách akce www.nocprava.cz.

Děj snímku, v němž si zahrál také Jiří Voskovec, se celý odehrává v jedné místnosti, kde má 12 soudních porotců jednomyslně rozhodnout, zda je chlapec vinen či nevinen z vraždy svého otce. Scénář filmu však neklade důraz na to, zda je obžalovaný opravdu vinen, ale zabývá se obhajobou lidského názoru a přesvědčení.

Ačkoliv se na počátku jednání soudní poroty zdá, že případ je zcela jasný a obviněný je opravdu vinen, opačný názor jednoho z porotců vede k opakovaným hlasováním porotců o vině či nevině obviněného chlapce.

Úvodního slovo si před promítáním vezme Erik W. Black, kulturní atašé amerického velvyslanectví v Praze a Miroslav Ondrúš, koordinátor projektů Nadačního fondu Paragraf. V panelové diskuzi po shlédnutí filmu bude možné sledovat debatu kriminalisty, trestní soudkyně, advokáta i státní zástupkyně.

Na Krajském úřadu promítnou dokumentární film Tváří v tvář démonům

V kinosál se již v 17. hodin promění také zasedací sál Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, který je jednou z institucí, která se zapojila do projektu Noc práva. Promítat se zde bude dokumentární film s názvem Tváří v tvář démonům, který vznikl po vraždě mladíka v Novém Jižním Walesu v roce 1994.

V dokumentu je zachycena vzájemná konfrontace rodin obětí i pachatele zločinu. Rozhovor tváří v tvář dává šanci popustit uzdu nahromaděným emocím, najít odpovědi na nevyjasněné otázky, a snad i způsob, jak pokračovat v životech nesmazatelně zasažených strašlivým a nesmyslným zločinem.

Filmové představení s následnou panelovou diskuzí s odborníky představí problematiku restorativní justice, která se zaměřuje spíše na obnovení poměrů než na represi.

Do Dolních Vítkovic na výstavu o dopravních nehodách CRASH!

Program vhodný pro dětské návštěvníky, jejich rodiče, ale i zkušené řidiče nabídne výstava CRASH! v Dolní oblasti Vítkovice. Hlavním tématem interaktivní expozice je bezpečnost na silnici i na chodnících. Příchozí se postupně ocitnou v nejrůznějších dopravních situacích, které jsou doprovázeny zvukovými i obrazovými záznamy a příběhem, jehož se návštěvník stane aktérem.

Součástí výstavy je vyobrazení nehod, například autonehody mladých lidí vracejících se z diskotéky. Varovat může i vrak havarovaného auta či ukázka nemocničního pokoje na ARO, kde lékaři zachraňují životy a zdraví mnohých účastníků dopravních nehod. Poučný a odstrašující může být i pokoj, který je upravený pro vozíčkáře a obsahuje pomůcky pro tělesně postižené. Návštěvníci vše zažijí na vlastní kůži a získají tak unikátní vjem z prostředí dopravní nehody z pozice chodec, cyklista, řidič.

Výstava má kapacitu 15 osob a bude přístupná od 17. do 22.30 hodin. Délka prohlídky je 30 minut.

Do výstavy CRASH! se zapojí také Policie České republiky. Součástí prohlídky bude ukázka vozového parku Odboru služby dopravní policie, vozového parku Speciální pořádkové jednotky a dále výstava výzbroje a výstroje Speciální pořádkové jednotky.

Na přednášky o právních otázkách na Magistrát města Ostravy

Sál s kapacitou 200 osob Magistrátu města Ostravy na Prokešově náměstí nabídne během večera až do půlnoci pět hodinových přednášek odborníků z justice a advokacie. Bude se hovořit o právu na spravedlivý proces, právu na náhradu škody, o postavení a úloze České advokátní komory, významu nezávislosti advokacie a právu na právní pomoc.

Tématům se budou věnovat Jaromír Jirsa, Petr Vojtek a Vladimír Jirousek. O právu občana na ochranu před drogovou kriminalitou budou hovořit vrchní komisaři, 2. oddělení odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje Jakub Mohyla a Pavel Hanusek. Právo na návrat do společnosti z pohledu probační a mediační služby rozvedou ve své přednášce Marek Tkáč a Jitka Měřínská.

O důstojném stáří, eutanazii a umírání se bude mluvit v Atlantiku

Sál ostravského Klubu Atlantik nabídne v tématech přednášek odpovědi na právní otázky, které se dotýkají stáří, nemoci a umírání. Blok hodinových přednášek zahájí téma „Právo na důstojné a bezpečné stáří“, které podá vedoucí úseku prevence a propagace Městská policie Ostrava Michaela Michnová.

O právu rodiny na štěstí bude mluvit psycholog Petr Štěpaník. S přednáškou „Právo na bezplatnou zdravotní péči a udržitelnost financování a kvality zdravotní péče“ vystoupí lékař Martin Paciorek. O tom, zda má či nemá mít eutanazie místo v našem kulturním prostředí, bude hovořit přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice Ostrava Pavel Ševčík.

Psychoterapeutka z Mobilního hospice Ondrášek Veronika Staňková se bude ve svém příspěvku věnovat právu na důstojné umírání v domácím prostředí.

Aktivní obrana, kyberkriminalita a informační hrozby na internetu

Do Noci práva se v Ostravě zapojí také Vyšší odborná škola AHOL, která nabídne své prostory k třem přednáškám na témata, které mohou zajímat mladší publikum.

Vrchní inspektor speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství Moravskoslezského kraje Jiří Černý zahájí program přednáškou na téma „Právo na aktivní obranu“. Posluchačům předá cenné rady pro okamžiky, kdy bude nutné chránit svůj život a životy svých blízkých. Součástí prezentace bude také ukázka výzbroje a výstroje speciální pořádkové jednotky Policie ČR.

Vedoucí oddělení kybernetické kriminality Ondřej Vaněk bude hovořit o právu na ochranu před kyberkriminalitou, která bude v souvislosti s rozvíjením informačních technologií a sociálních sítí narůstat.

„Kybernetická kriminalita roste spolu s moderními technologiemi a ukrajuje si stále větší podíl z celkové kriminality,“ uvedl k tématu Ondřej Vaněk a dodal, že s každodenním užíváním moderních technologií klesá u populace obezřetnost před tímto nebezpečím.

Třetí přednáška na škole AHOL bude rovněž reagovat na hrozby spojené s užíváním internetu. Na téma „Právo na ochranu před informačními hrozbami a nástrahami v kyberprostoru“ bude hovořit ředitel Vyšší odborné školy AHOL David Nespěšný.

Zájemci o jednotlivé programy se musí registrovat na www.nocprava.cz. Možnost registrace končí 5. 3. 2020 v 23.59 hodin.

Sdílejte článek