Společnost
08/12/2023 Petr Broulík

Ostrava si připomíná tragédii ve fakultní nemocnici. Areál teď chrání chytrý bezpečnostní software

Foto: Petr Broulík

V neděli uplynou už čtyři roky, kdy dvaačtyřicetiletý Ctirad Vitásek vstoupil s pistolí do čekárny traumatologie Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. Bez varování začal střílet a zblízka a v rychlém sledu zasáhl celkem devět pacientů. Čtyři pacienti přišli o život na místě, tři další lidé podlehli způsobeným zraněním.

Ze sedmi zavražděných byli čtyři muži a tři ženy. Vrah z místa střelby uprchl a později spáchal sebevraždu. Co do počtu obětí je tento útok druhým nejhorším v dějinách České republiky, hned po střelbě v Uherském Brodě v roce 2015.

V pátek dopoledne si u památníku obětem střelby před Fakultní nemocnicí Ostrava tuto děsivou událost připomněli zástupci policie, vězeňské služby, primátor města, hejtman Moravskoslezského kraje, generální ředitel nemocnice a další významní hosté.

Bezpečnostní software pozná nervózního člověka nebo chaotický pohyb

Většina z účastníků smutečního aktu vyjádřila naději, aby se už nic podobného v porubské fakultní nemocnici nestalo. Zabránit by tomu ostatně měl také letos instalovaný chytrý bezpečnostní systém v podobě kamerové nástavby a softwaru, které doplnily současný kamerový systém čítající stovky kamer ve všech částech nemocnice.

„Stal se součástí technické vybavenosti pro zajištění bezpečnosti pacientů a zdravotníků. Inteligentně vyhodnocuje událostí, které mohou být nebezpečné,“ řekl ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant. „Software umí vyhodnocovat například pády, obličeje, odložené předměty, nestandardní pohyby lidí po areálu nemocnice. Při vyhodnocování obličeje pozná zvýšenou frekvenci pulsu člověka a pozná i zvýšenou teplotu. Pozná tedy nervózního člověka, pozná také chaotický pohyb. Nyní pracujeme na tom, aby software uměl vyhodnocovat i nebezpečné či neobvyklé zvuky,“ dodal.

Nejčastěji burcuje ochranku kvůli urgentnímu příjmu a psychiatrii

Systém těchto vyhodnocení provede desítky upozornění za den. V případě podezřelého chování alarmuje fyzickou ostrahu, která zamíří na podezřelé místo. „Hodně takových událostí se odehraje v části urgentního příjmu, kde se nestandardně chová někdo z doprovodu pacienta, byť se třeba snaží zdravotníkům pomoci. Další případy jsou časté na oddělení psychiatrie, když třeba pacient začne být labilní,“ řekl ředitel Havrlant.

Nový bezpečnostní systém občas u někoho v areálu nemocnice odhalí nebezpečný, ostrý předmět. „Stává se také, že musíme do nemocnice volat policisty, ale to způsobí občas charakter samotné nemocnice. Je to otevřené zařízení a nemůžete ho zavřít na bezpečnostní rámy. Snaha je minimalizovat případné nebezpečí pro pacienty a zdravotníky,“ prohlásil Havrlant.

Ať zavládne pokoj tam, kde lidé válčí

Celý smuteční akt se obešel bez proslovů politiků a hostů, zazněl jen jediný, a to biskupa ostravsko-opavské diecéze Martina Davida. Účastníci také za oběti střelby drželi minutu ticha.

„Dobrý bože, pamatuj na všechny oběti této tragické události i na všechny, kdo jí byli jakýmkoliv způsobem zasaženi. Pamatuj a chraň také všechny, kteří nasazují své životy při záchraně životů nebo zdraví v této nemocnici i našem městě. Ať zavládne pokoj a mír v lidských srdcích všude tam, kde lidé proti sobě bojují a válčí. Všude tam, kde vztahuje ruku jeden na druhého,“ řekl biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David.

Foto: Petr Broulík
Sdílejte článek