Kultura
29/09/2023 Petr Sobol

Ostrava uvede rodinný muzikál Oliver! Teprve jako druhá v republice

Foto: Kristýny Junková

První muzikálovou premiérou souboru Národního divadla moravskoslezského bude 5. října světový Oliver! Lionela Barta s libretem podle románu Charlese Dickense Oliver Twist. O rodinný muzikál je už nyní mezi diváky velký zájem a některé termíny jsou vyprodané dlouho dopředu!

„Nejtěžší je v muzikálu běhat po kulisách na jevišti a ještě k tomu zpívat,“ říkají Oliverové - Jan Pražák a Rostislav Radecki - ke své první velké divadelní příležitosti.

„Velmi dlouho jsme o tenhle titul usilovali. Vlastník práv vyžaduje jasné reference o kvalitě souboru, schvaluje inscenační tým, scénu, kostýmy i protagonisty, takže je to pro nás obrovský úspěch a zároveň závazek! Oliver! zároveň patří k nejnáročnějším muzikálovým titulům, byla to pro nás zase výzva,“ uvádí šéfka muzikálového souboru Gabriela Petráková.

„Příběh sirotka Olivera Twista získal mnoha cenami ověnčenou muzikálovou podobu v roce 1960 v Londýně a záhy sklidil úspěch také na newyorské Broadwayi. Stejně slavná byla i jeho filmová verze. Prvního uvedení u nás se muzikál dočkal až na počátku nového milénia v Brně a ostravská premiéra je teprve druhým nastudováním u nás. Dětští protagonisté nás provedou viktoriánskou Anglií od sirotčince přes pohřební ústav, doupě loupežné bandy až do noblesního domu, kde Oliverovy trampoty končí nalezením rodinné lásky a bezpečí. Oliver! je jedním z celosvětově nejoblíbenějších klasických muzikálů, plný populárních a dodnes hraných melodií. A patří mezi takzvané rodinné muzikály – pobaví děti i dospělé,“ rozvádí Michael Prostějovský, který pro NDM upravil překlad Jiřího Joska.

„Oliver! diváky dokonale vtáhne a nepustí je až do konce," říká režisér Lumír Olšovský a dodává: „Všechny postavy příběhu trápí jediná věc, a to zoufalý nedostatek lásky. A právě o tom je i muzikál Oliver! Uvěřitelný, dojemný, trochu krutý, hodně zábavný a hlavně lidský.“

Na jevišti se během večera objeví desítky dětí. Divadlo hledalo představitele hlavních i vedlejších dětských rolí v konkurzech i podle referencí. Titulní roli sirotka Olivera hrají Jan Pražák a Rostislav Radecki. Honzíka objevil dirigent a autor hudebního nastudování muzikálu Marek Prášil v jedné talentové soutěži v Ostravě. Honzík hrál na kytaru a zpíval a do divadla se mu nejdříve vůbec nechtělo. Přišel s tatínkem jen na „koukanou“ a rovnou chtěl zůstat! Rostislava Radeckého přivedla sbormistryně Permoníku Martina Juríková, Rosťa tam dochází asi rok, narodil se v Praze a bydlí s rodiči v Petrovicích u Karviné. Dětského šéfa party londýnských zlodějíčků dostali Lukáš Bátor a Filip Škandera, ti už mají zkušenost s dětskými minirolemi v komedii Revizor. V muzikálu účinkují také děti z Operního studia NDM.

Rosťa Radecki hraje na flétnu a zpívá v Permoníku. Je v muzikálu nejmladším hercem; chodí teprve do druhé třídy, je mu sedm let. ,,Mně se v divadle hlavně líbí to, že se na konci vždycky tleská,“ usmívá se. ,,A přitom když hraješ, tak máš trému a už chceš, ať to co nejdříve skončí,“ doplňuje ho Honzík Pražák. Děti bravurně zvládaly i desetihodinové zkoušky a pochvalují si nejen režiséra Lumíra Olšovského, ale i herce – představitele dospělých rolí – hlavně Juraje Čiernika a Marka Holého (alternují roli dospělého šéfa zlodějské bandy Fagina). A co je na muzikále v divadle nejtěžší? ,,Nejtěžší je v muzikálu běhat po kulisách na jevišti a ještě k tomu zpívat,“ shodují se oba Oliverové.

Premiéra prvního obsazení muzikálu OLIVER! bude ve čtvrtek 5. října, druhé obsazení se poprvé představí v sobotu 7. října. Hraje se v Divadle Jiřího Myrona.

Sdílejte článek