Společnost
28/02/2024 Petr Broulík

Ostrava už ví, kdo postaví koncertní sál. Bude stát 2,8 miliardy

Vizualizace: se souhlasem Steven Holl Architects

Koncertní sál postaví společnost Sdružení pro koncertní halu, do které se spojily akciová společnost IMOS Brno a akciová společnost IPS Třinec

Toto sdružení nabídlo ve výběrovém řízení, že koncertní sál podle návrhu světového architekta Stevena Holla a rekonstrukci Domu kultury města Ostravy vybuduje za 2,798 miliardy korun.

Hodnotící komise vybírala zhotovitele nakonec z pěti zájemců, jejichž nabídkové ceny se pohybovaly v rozsahu od 2,798 miliard do 3,69 miliardy korun.

„Rada města Ostravy rozhodla. Dobrou zprávou je, že vybraná nabídka je významně levnější než předpokládaná cena. Druhou dobrou zprávou je, že po přezkumu všech nabídek nedošlo k vyloučení žádného uchazeče o stavbu, takže by naše zakázka neměla zhavarovat u žádného z dozorujících orgánů typu Úřadu pro hospodářskou soutěž a podobně,“ řekl po jednání rady primátor města Ostravy Jan Dohnal.

Výstavba ojedinělé haly může být pro firmy skvělou referencí

Náměstek primátora pro investice Břetislav Riger upozornil, že cena stavby může být případně i vyšší a další desítky milionů bude stát další vybavení obou kulturních zařízení, mezi jinými třeba koncertnímu sálu odpovídající varhany.

„Obě společnosti tvořící Sdružení pro koncertní halu jsou renomované firmy. V tom, že nám vítězné sdružení nabídlo tak přijatelnou cenu, může hrát určitou roli také fakt, že pro obě firmy může být stavba tak výjimečné stavby výbornou referencí. Je to první koncertní hala, která se v České republice po spoustě let staví, a stavět se mají další dvě koncertní místa,“ míní Riger.

Jedna z nejočekávanějších staveb světa začne obrovskou jámou

S financováním stavby pomůže městu grant Evropské komise, úvěr Evropské investiční banky, dotace Ministerstva kultury ČR i Moravskoslezského kraje.

„Město zároveň připravuje žádosti o dotace z dalších možných dotačních titulů a rovněž šetří do svého účelového fondu na financování koncertního sálu, ve kterém je nyní 570 milionů korun,“ konstatoval primátor Dohnal a doplnil, že současně se zahájením takzvané druhé fáze projektu koncertního sálu, kterou je výstavba sálu a rekonstrukce domu kultury, budou probíhat práce výstavby parkovacího domu u krajského úřadu. Ten nabídne zhruba 600 parkovacích míst.

V současnosti stavbaři připravují Dům kultury města Ostravy na rekonstrukci a přístavbu koncertní haly. První fázi stavby ukončí vyhloubení obrovské jámy. Ta bude tvořit základy pro budoucí halu, jejíž projekt zařadil v roce 2021 prestižní americký magazín Architizer mezi deset nejočekávanějších staveb světa.

Postaví sdružení prestižní koncertní sál za tři roky?

„Nyní běží lhůty pro podání námitek proti výběru zhotovitele. Pokud všechno půjde ideálně a námitky nepřijdou, můžeme dokončit fázi jedna vyhloubením jámy a pokračovat dál. Na samotnou stavbu má vítěz 36 měsíců, takže předpokládaný termín dokončení stavby je nyní do konce roku 2027,“ řekl náměstek Riger.

Dům kultury města Ostravy navrhl v roce 1954 významný český architekt Jaroslav Fragner, stavba probíhala v letech 1956 až 1961. Po otevření se stal záhy centrem kulturního života. Stavba formálně vychází z nového klasicismu a bruselského stylu. Kulturní památkou je Dům kultury města Ostravy od roku 2004.

Roční návštěvnost zhruba 250 tisíc lidí si vyžádala potřebu rekonstrukce objektu. Novou podobu památky zná město od července roku 2019. Vítězný návrh studia Stevena Holla Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy zachová stávající budovu ve značné míře.

Koncertní hala bude chráněna před hlukem aut a tramvají

Tvar nového objektu koncertní haly určuje nosná ocelová konstrukce, která minimálně ve střední Evropě nemá obdoby. Objekt je založen na speciálních antivibračních prvcích, které budou pohlcovat vibrace z nedaleké komunikace a tramvajového pásu. Speciální skladba materiálů zajišťující odhlučnění byla navržena také pro obvodový plášť. Město se o výstavbu kvalitního koncertního sálu pokusilo již šestkrát, nejprve už v 60. letech 19. století, naposledy v roce 1969.

Nový komplex nabídne kulturní, hudební, produkční i vzdělávací zázemí a současně bude sídlem orchestru Janáčkovy filharmonie Ostrava. Zájemci budou moci usednout nejen na některé z 1300 míst koncertního sálu, ale budova nabídne také divadelní sál se 490 místy, multifunkční komorní sál s kapacitou 515 míst, 200 míst v edukačním centru či kapacitu 120 míst přednáškového multifunkčního sálu. Autoři návrhu nezapomněli na nahrávací studio světových parametrů, prostory pro volnočasové aktivity, restaurace, kavárny i salónky.

Diváky bude čekat na 1300 míst, uspořádaných do vinohradu

„Koncertní sál pro 1300 posluchačů bude největším prostorem budovy. Návštěvníci usednou do hlediště uspořádaného do takzvaného vinohradu, členěného do sekcí. Dům kultury města Ostravy však nebude určen výhradně Janáčkově filharmonii Ostrava, která zde bude mít své sídlo a bude zde i zkoušet. Špičkovou akustiku sálu jistě ocení celá řada českých i zahraničních umělců a dalších významných orchestrů. Své útočiště v sále naleznou i další organizátoři výjimečných kulturních a společenských akcí,“ řekla Lucie Baránková Vilamová, náměstkyně primátora pro kulturu.

Hala má mít také špičkové ozvučení srovnatelné s významnými hudebními stánky světa. Japonská společnost Nagata Acoustics provedla v modelu interiéru koncertního sálu celou sérii akustických měření k zajištění nejlepších akustických parametrů sálu. Model v měřítku 1:10 umožnil simulací reálných akustických podmínek.

Stavbaři už udělali kus práce, zbořili i amfiteátr

Lidé, kteří jezdí kolem domu kultury města Ostravu tramvají nebo chodí pěšky, mohou pozorovat už od loňského léta takzvanou první fázi výstavby sálu a rekonstrukce stávající budovy.

Stavbaři také už zdemolovali nefunkční amfiteátr a odstranili jeho základovou konstrukci. V souvislosti s probíhajícími pracemi město na sklonku roku uzavřelo i část ulice 28. října.

„Rekonstrukce Domu kultury města Ostravy náleží mezi zásadní strategické projekty města. Významnou proměnu však čeká celé dotčené území, plánuje se výstavba vědecké knihovny, takzvané Černé kostky, započnou práce na parkovacím domě za krajským úřadem, plánujeme též revitalizaci přilehlého Sadu Dr. Milady Horákové a ani ulice 28. října nezůstane beze změn,“ uzavřela Hana Tichánková, náměstkyně primátora pro strategický rozvoj a územní plánování a stavební řád.

Sdílejte článek