Společnost
17/04/2024 Petr Sobol

Ostrava znovu ožije vínem. Na festival se sjedou vinaři z Moravy i Evropy

Foto: se souhlasem festivalu Ostrava žije vínem

V sobotu 11. května se do Ostravy sjedou zástupci vinařství z různých koutů Moravy, Rakouska, Slovenska či Gruzie. V Národním zemědělském muzeu proběhne další ročník festivalu Ostrava žije vínem.

Ostravský vinařský festival letos nabídne už sedmý ročník a organizátoři akce slibují návštěvníkům ještě o kousek větší zážitek.

Mezi očekávaná vinařství největšího vinařského festivalu na Severní Moravě patří rodinné vinařství Kadrnka s titulem Vinařství roku 2022, rodinné vinařství Vitisberg sídlící v Čejkovicích, v srdci Moravského Toskánska či mladé vinařství Perk, které díky jedinečné péči o vinohrad získalo ochrannou známku Sysli na vinici. Jako tradičně přijede i šampion Salonu vín ČR 2023 – tedy vinařství Mikrosvín.

Velkobílovické vinaře zastoupí například vinařství Bílkovi, kteří mezi návštěvníky sklízí ohromný ohlas. Návštěvníci se mohou těšit rovněž na vinařství Holec, Simenon, ZD Němčičky, Škrábek, Arte vini a další.

Charakteristická vína z Rakouska představí vinařství Bergmann, které nabízí dechberoucí zážitek v podobě návštěvy vinohradu a rodinného klenotu, mlýnu s restaurací Windmühle v centru historického městečka Retz. Letos poprvé dorazí i slovenské vinařství Chowaniec & Krajčírovic, Dekantér pak představí výsledek precizní tradiční výroby vín z Gruzie, která je kolébkou vína.

Festival návštěvníkům nabídne nový rozměr, areál bude totiž rozšířen o venkovní část, která bude věnována Regionální potravině Moravskoslezského kraje a Hudebnímu inkubátoru, kde se publiku představí mladé naděje hudební scény.

Opět se bude soutěžit, návštěvníci mohou získat jednu z mnoha vinařských cen, hlavní cenu v podobě víkendového pobytu, ale také ceny partnerů. Závěrem festivalu vzejde také vítěz třetího ročníku Genetrix Galerie vín. Hodnotící komisi složenou z odborníků a degustátorů povede Zdeněk Sklenský, sommelier a obchodní manažer vinařství Fučík, které se stalo tradičním vystavovatelem svých vín na festivalu.

Návštěvníci budou moci navštívit i některý z vinařských workshopů či rozhovorů v rámci nového podcastového studia Ostrava žije vínem.

O chuťové buňky se postará již tradičně David Valíček, Mlýn vodníka slámy, Sheepshop či Pata Negra. Celým dnem provedou moderátoři Hitrádia Orion a atmosféru dotvoří folklorní vystoupení, tance a violoncellové trio Osamělé palačinky. Brány a první welcome drink se otevřou ve 12 hodin (konec je ve 22 hodin), vstupenky jsou v prodeji na stránkách festivalu nebo v ostravských infocentrech.

Sdílejte článek