Společnost
22/01/2021 Jaroslav Baďura

Ostravská laboratoř bude vyšetřovat covid ze slin, stačí zakašlat a plivnout

​Nepříjemný odběr vzorku z nosohltanu pro PCR vyšetření pro potvrzení onemocnění covid-19 nahradí v příštím týdnu v Nemocnici AGEL Ostrava-Vítkovice mnohem příjemnější alternativa.

Laboratoře AGELLAB dostaly jako první společnost na Moravě povolení Státního zdravotního ústavu provádět vyšetření také ze vzorku slin.

K provádění PCR vyšetření ze vzorků slin se musela ostravská laboratoř AGELLAB dovybavit potřebnými přístroji a nyní již tak nic nebrání na odběrovém místě v ostravské vítkovické nemocnici k zahájení dalšího typu testování.

"Nová metoda odběru již byla testována v rozsáhlé studii, která prokázala dokonce vyšší citlivost než u klasického nepříjemného výtěru z nosohltanu. Metoda je plně schválená pro klinické použití, přesto jsme se rozhodli na našem pracovišti provést také vlastní interní kontrolu," říká Hana Bílková Fránková, vedoucí laboratoře klinické mikrobiologie AGELLAB v Ostravě-Vítkovicích.

"V prvních týdnech budeme v rámci pilotního provozu odebírat pacientům jak vzorek ze slin, tak z nosohltanu, abychom mohli výsledky porovnat a ověřit si spolehlivost vyšetření a správnou techniku odběru slin,“ dodává Hana Bílková Fránková.

Novou testovací metodu plně vyvinula česká start-upová firma Diana Biotechnologies, s níž laboratoře AGELLAB spolupracují již od začátku druhé vlny pandemie covid-19.

„Protože se jedná o čistě českou firmu, mohli jsme se spolehnout na to, že veškerý materiál potřebný k testování bude včas k dispozici a zajistili jsme tak vysokou kapacitu testování. Pilotní provoz plánujeme ukončit v horizontu dvou týdnů a poté budeme moci nabídnout tuto neinvazivní šetrnou metodu klinickým pracovištím i veřejnosti,” upřesňuje Tomáš Gucký, předseda představenstva společnosti Laboratoře AGEL.

Nákladově bude testování ze slin srovnatelné s klasickým PCR testem z výtěru z nosohltanu. Nová metoda odběru vzorku ze slin je pro pacienty výrazně příjemnější. Stačí, aby několikrát zakašlali do roušky a poté vyplivli do malé zkumavky za pomocí trychtýře své sliny.

„Pacient nesmí před odběrem kouřit, pít, jíst nebo žvýkat žvýkačku, o tom ale bude včas poučen. Mezi další výhody patří také lepší a delší stabilita vzorku,” vysvětluje Hana Bílková Fránková s tím, že výsledek testu bude dostupný v den doručení vzorku do laboratoře.

Laboratoře klinické mikrobiologie AGELLAB v Ostravě – Vítkovicích byly prvním soukromým subjektem, který při vypuknutí koronavirové epidemie v Česku získal od Státního zdravotního ústavu povolení testovat přítomnost koronaviru a dodnes patří v republice mezi nejvýkonnější testovací laboratoře.

Sdílejte článek