Společnost
15/03/2024 Petr Broulík

Ostravská MHD slaví 130 let. Chystá se bohatý program i kolona historických vozidel

Foto: se souhlasem DPO

Dopravní podnik Ostrava (DPO) pro veřejnost u příležitosti výročí 130 let MHD v Ostravě chystá bohatý program. Obyvatele Ostravy v rámci oslav čeká i spanilá kolona historických vozidel.

Spanilá jízda konvoje zhruba dvacítky historických a moderních vozidel napříč městem, exkurze ve vozovnách podniku, ale i Den otevřeného depozitáře historických vozidel, ve kterém je nyní na padesát historických vozidel - tedy tramvají, autobusů a trolejbusů. Oslavy 130 let MHD v Ostravě budou velké.

Chystá se i výstava v ulicích centra města s názvem Lidé v MHD, která představí pracovníky a jejich předchůdce v typickém pracovním prostředí. Slavit se bude od května, oslavy pak vyvrcholí 7. září parádní jízdou konvoje a následující víkend 14. září tradičním Dnem ostravských dopraváků v Martinově.

Historická vozidla představí v zaslouženém lesku

Provoz na první tramvajové dráze v Ostravě byl zahájen v srpnu 1894 jako třetí provoz MHD na našem území. Trasa pro první tramvaje, které ještě poháněla pára, vedla z Přívozu přes Moravskou Ostravu do Vítkovic. „Náš dopravní podnik dnes pokračuje v tradici provozovatelů tehdy ještě lokálních drah na území Ostravy. Přitom náš depozitář obsahuje na padesát historických vozidel, je to druhý největší park těchto vozidel po Dopravním podniku hlavního města Prahy,“ řekl Daniel Morys, předseda představenstva a generální ředitel DPO.

Dodal, že pro oslavy, tradiční Den ostravských dopraváků a představení a spanilou jízdu konvoje historických a moderních vozidel napříč městem prošla historická vozidla rozsáhlou údržbou, a to díky stabilní pětimilionové podpoře depozitáře od města Ostravy, která vak letos bude kvůli oslavám o něco větší. Představujeme tak naše historická vozidla v zaslouženém lesku,“ řekl Daniel Morys, předseda představenstva a generální ředitel DPO.

Oslavy bude propagovat unikátní polep nejnovější tramvaje

Oslavy začaly vlastně zveřejněním programu a otevřením webu pro oslavy. Na oslavy bude v ulicích města na kolejích upomínat i jedinečný polep jedné z nejnovějších tramvají dopravního podniku typu 39 T. Ten po délce tramvaje postupně přechází do veškerých barev, které vozidla ve své historii měla. Od zelené po červenou, modrobílou až po tyrkysovou.

Slavnostní jízda historických a moderních vozidel v konvoji začne v Přívoze na Nádražní ulici, v úseku mezi ulicemi Na Jirské a křižovatkou s Muglinovskou ulicí. Tedy z místa, odkud v roce 1894 vyjížděly první parní tramvaje. Vozy budou jízdou kopírovat trasu blížící se té původní z konce 19. století.

Nakoukněte pod pokličku vozoven dopravního podniku

A na jaké akce se mohou fanoušci ostravské městské hromadné dopravy těšit? Například 1. května budou moci lidé navštívit v rámci akce Pod pokličkou provozovnu Hranečník, kde se uskuteční „komorní“ exkurze ve vozovně autobusů.

Stejná akce se uskuteční také 15. května ve vozovně tramvají v Moravské Ostravě. 1. června se budou moci lidé zúčastnit vycházky po stopách tramvajové trati do Hrabové-Ščučí, kde bude připravena komentovaná prohlídka zaniklé příměstské tramvajové dráhy vedoucí z Vítkovic do Hrabové, Ščučí.

Od 10. do 30. června se uskuteční výstava Lidé v MHD, která představí pracovníky Dopravního podniku Ostrava a jejich předchůdců ve 130leté historii veřejné dopravy. Výstavu budou moci lidé vidět ještě i po letních prázdninách, a to od 2. do 8. září.

Historické tramvaje, trolejbusy a autobusy budou mít rej

15. června se bude konat Ostravská muzejní noc, jejíž součástí bude výstava a okružní jízdy historických vozidel ze sbírek ostravského dopravního podniku v areálu dílen v Ostravě-Martinové. Tamtéž se 10. srpna představí Historická vozidla v depozitáři. Návštěvníky čekají komentované prohlídky v depozitu historických vozidel v Ostravě- Martinově.

Vrcholem oslav dopravního podniku bude prezentace a jízda konvoje. Prezentace vozidel na se odbude v Nádražní ulici a slavnostní jízda konvoje historických vozidel proběhne po trase první tramvajové linky. „Uzpůsobíme tomu provoz po trase spanilé jízdy,“ uvedl Morys.

Součástí oslav, které DPO pořádá ve spolupráci s Kroužkem přátel MHD, bude také vydání památeční publikace či krátký filmový dokument.

Systém ostravské MHD patří k nejmodernějším v republice

Den Ostravských dopraváků bude dnem otevřených dveří s výstavou současných i historických vozidel, techniky, dynamickými ukázkami, vyhlídkovými jízdami a atrakcemi pro dětí í dospělé v areálu dílen v Ostravě-Martinové. Oslavy završí 12. října další z akcí Pod pokličkou, tentokrát lidé budou moci navštívit vozovnu tramvají v Ostrav-Porubě.

„Významného jubilea se Ostrava dočkala v době, kdy její systém městské dopravy patří k těm nejmodernějším v zemi. Prostřednictvím tyrkysově zbarvených vozidel a standardizované infrastruktury na zastávkách patří MHD rozhodně k symbolům města,“ dodal Břetislav Riger, náměstek primátora Ostravy pro dopravu.

Sdílejte článek