Kultura
25/08/2021 Petr Sobol

Ostravská muzejní noc se vrací. Vstupy budou opět zdarma

Po roční přestávce se v sobotu 28. srpna opět uskuteční kulturní festival Ostravská muzejní noc. S volným vstupem se tentokrát zapojí dvaadvacet ostravských kulturních institucí, mezi kterými budou návštěvníky převážet muzejní autobusové linky zdarma.

Dvanáctý ročník bude zahájen před budovou Nové radnice na Prokešově náměstí v 17:30. Festivalový program je připraven pro všechny věkové kategorie na různých místech Ostravy od 15:30 až do půlnoci.

Muzejní noc se rychle zařadila k tradičním a velmi oblíbeným událostem," řekl primátor statutárního města Ostravy Tomáš Macura, který nad festivalem převzal záštitu. Doufám, že po dočasném, koronavirem vynuceném, útlumu kulturních a společenských aktivit se letošní ročník Ostravské muzejní noci setká s velkým zájmem návštěvníků. Rád bych všechny pozval už na samotné zahájení před naší radnicí, kde bude až do desáté hodiny večerní připraven bohatý program, včetně možnosti výstupu na radniční věž," dodal.

„V minulém roce pandemie koronaviru vzala celou řadu kulturních a společenských akcí. Takže jsem opravdu rád, že se po roce odmlčení festival opět může konat, navíc s novou energií a vizuální identitou," prohlásil Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči, který nad festivalem převzal záštitu.

"Návštěvníci si opět užijí zajímavý program, netradiční prohlídky a nezapomenutelnou atmosféru večerních akcí v celém městě. Až do půlnoci bude možné navštívit například Galerii výtvarného umění v Ostravě, Národní zemědělské muzeum, národní kulturní památku Důl Michal nebo třeba Galerii Mlejn.“

Inspirací a tématem letošního ročníku Ostravské muzejní noci je Svět v obrazech. Stejně jako učebnice Jana Ámose Komenského i festival nabízí zážitek z vizuální podívané, objevování a poznávání hrou. Ostravská muzejní noc je součástí projektu Dny Fajne rodiny a přináší atraktivní program pro rodiny s dětmi. Dospělým festival nabízí komentované i volné prohlídky výstav a zázemí vybraných zapojených institucí, přednášky, praktické ukázky řemesel, filmové projekce i koncerty. Děti se vyřádí na tvůrčích dílnách a uměleckých i hudebních workshopech všeho druhu, vyzkouší si hašení, prohlédnou si zákulisí divadla i sklepení knihovny, užijí si kvízy, hádanky i dobrodružství.

Novinkou letošního ročníku je zavedení razítkovacích listů, které budou k dispozici ve všech zapojených institucích. Po nasbírání pěti razítek z různých míst bude možné orazítkovaný list vyměnit v Galerii výtvarného umění v Ostravě nebo v Ostravském muzeu za drobný dárek, a to nejen v den konání festivalu, ale až do konce roku. Pro přepravu mezi jednotlivými institucemi slouží tři autobusové muzejní linky zdarma.

Sdílejte článek