Společnost
02/01/2024 Kateřina Sobolová

Ostravský příběh Igora Chmely. Dětství prožil na sídlišti, pak pracoval na nádraží

Foto: Profimedia.cz

Oblíbený herec Igor Chmela, který dnes slaví 53. narozeniny, prožil své dětství v Ostravě. Později dokonce pracoval na hlavním nádraží, nakonec ale odjel do Prahy.

Známý herec Igor Chmela pochází z Ostravy. Narodil se na Fifejdách, vyrůstal na sídlišti a částečně také ve Slezské Ostravě, kde bydlela jeho babička.

„U špice, tam, kde bývaly kdysi diskotéky, jsme chodili jako děcka a dělávali jsme bojové hry. Také jsme si hrávali kolem Bezručova sadu. Nedaleko stávala věznice, kde Ivan Olbracht napsal své Zamřížované zrcadlo,“ zavzpomínal na své dětství v rozhovoru pro iDNES.

Po základní škole dělal přijímací zkoušky na stavební průmyslovku v Ostravě. Ty sice udělal, přesto ho nevzali, a tak se Chmela musel rozhodnout, jakým směrem se vydá dál. Z nabídky dalších škol si nakonec vybral Střední průmyslovou školu železniční v Letohradě.

Pracoval na nádraží

Po škole se do Ostravy vrátil. „V Ostravě jsem působil jako traťový dělník na hlavním nádraží, posléze jsem povýšil na takzvaného pochůzkáře. To znamená, že jsem kontroloval Ostravu-Hlavní nádraží a Ostravu-Střed,“ připomněl Chmela, který si mimo jiné zahrál i ve snímku Ostravak Ostravski. Na kontě má i role ve filmech Román pro muže, Přijde letos Ježíšek? nebo třeba Přes prsty.

Život ho nakonec zavedl do Prahy. Dokonce se dostal i na DAMU. Na tu se se sice původně nehlásil, ovšem na přijímací zkoušky šel dělat přihrávače v dialogu kamarádu Martinu Fingerovi, a komisi se zalíbili natolik, že byli přijati oba.

Poté, co školu absolvoval, se stal stálým členem Národního divadla. Dostal se taky do Dejvického divadla a po přelomu tisíciletí přesedlal do Divadla Na zábradlí. Nejvíc se však proslavil coby člen improvizační zábavné show Partička, ve které několik let exceloval.

Konec v Partičce

Jeho působení v Partičce už je ovšem minulostí. Po boku svých kolegů trávil spoustu času, který mu pak chyběl pro rodinu – manželku a herečku Janu Janěkovou, dceru Aničku a dvojčata Elu a Antonína.

Impulsem k tomu, aby s Partičkou sekl, pro něj byla koronavirová pandemie, během níž začal trávit více času po boku svých nejbližších. A toho se už potom nechtěl vzdát. „Viděl jsem děti najednou snídat, obědvat i večeřet a uvědomil jsem si, že to takhle chci. Proto jsem klukům z Partičky řekl, že končím. Vím, že šlo o rozhodnutí, které z ekonomického hlediska nebylo úplně racionální, ale byli jsme spolu a já to takhle prostě chtěl,“ citoval jej web Prima Ženy.

Sdílejte článek