Společnost
18/09/2017 ČTK

Ostravské univerzity přijmou méně studentů než loni. Nastupují slabší ročníky

Obě ostravské univerzity letos ke studiu přijmou zřejmě méně studentů než v uplynulém akademickém roce.

Důvodem je především skutečnost, že zájem o vysokoškolské studium kopíruje demografickou křivku a ke studiu tak nyní podobně jako v minulých letech nastupují slabší ročníky.

Slezské univerzitě v Opavě se zřejmě podaří počty studentů z minulého akademického roku udržet. Přijímací řízení ale ve školách ještě není definitivně uzavřeno a někde se stále ještě zpracovávají přihlášky.

Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava na konci srpna evidovala 7606 přihlášek na všechny typy studia, z toho do prvních ročníků bakalářských oborů to bylo 4860.

„Do studia v akademickém roce 2016/2017 bylo přihlášeno 9442 studentů, z toho 5934 na bakalářské studium,“ uvedla mluvčí univerzity Petra Halíková.

Právě technické vzdělání je dlouhodobě podceňováno, na což upozorňuje nejen univerzita, ale i kraj. „Pro studenty prvních ročníků bakalářského studia jsme připravili díky podpoře Moravskoslezského kraje nová motivační stipendia. Ti nejlepší si mohou za první ročník přijít až na 32.000 korun,“ řekla Halíková.

Podle ní je mezi studenty největší zájem o Fakultu elektrotechniky a informatiky. K nejvyhledávanějším oborům patří Řídící a informační systémy nebo letos nový obor Automobilové elektronické systémy. „Zájem studentů kopíruje potřeby trhu práce a trendy,“ podotkla Halíková.

Mírný pokles počtu přijatých studentů zaznamenala i Ostravská univerzita. Loni jich přijala 4610, letos 4086. Podle mluvčího Adama Soustružníka jsou pro univerzitu ale podstatné hlavně počty zapsaných studentů, které univerzita přesně nezná, protože zápisy pokračují.

„Jedná se o minimální pokles odpovídající demografickému poklesu. U Pedagogické fakulty evidujeme mírný nárůst a u Přírodovědecké fakulty pokles přesahující demografický pokles u loňských maturitních ročníků,“ uvedl Soustružník.

Tradičně největší zájem je mezi uchazeči o všeobecné lékařství a pedagogické obory, kam škola přijímá každého devátého až jedenáctého uchazeče.

Novinkou letošního akademického roku bude takzvaný Kontakt point, který by měl nabídnou širokou škálu služeb od poradenství až po stáže. Chystá se i dokončení rekonstrukce univerzitní budovy v Českobratrské ulici.

Slezská univerzita v Opavě, kde také ještě nejsou uzavřena druhá kola přijímacího řízení, předpokládá, že zájem studentů bude obdobný jako v minulém akademickém roce.

Největší poptávka je podle mluvčího univerzity Daniela Martínka na Filozoficko-přírodovědecké fakultě o obory Lázeňství a turismus, Tvůrčí fotografie a obecně také o cizí jazyky.

Fakulta veřejných politik v Opavě hlásí největší zájem o studijní obory Všeobecná sestra a Sociální patologie a prevence v bakalářských studijních oborech. Uchazeči, kteří se hlásili na Matematický ústav v Opavě, projevili největší zájem o studijní obor Matematické metody v ekonomice.

Studenti uměleckých oborů se letos mohou těšit na nové zázemí v univerzitní budově v Hauerově ulici.

Sdílejte článek