Společnost
23/11/2023 Kateřina Sobolová

Ostravské vzpomínky Heidi Janků. Na kávu chodila do Rubínu, pařila v kulturáku v Porubě

Foto: Profimedia.cz

Zpěvačka Heidi Janků pochází z Ostravy. A právě ve svém rodném městě začala postupnými krůčky stoupat k budoucí úspěšné pěvecké kariéře. Dnes slaví 61. narozeniny.

Janků jako malá navštěvovala lidovou školu umění, zpívala ve sboru a hrála na klavír. Poté začala zpívat a tančit ve folklórním sboru a také se jí povedlo natočit své první nahrávky v ostravském rozhlase s cimbálovkou Lučina.

Na gymnáziu změnila hudební žánr a zlákala ji moderní muzika. Svůj hlas propůjčila taky několika kapelám. Janků navázala spolupráci se skupinou Proměny a začala hrát i na divadelních prknech.

Osudový moment v její kariéře nastal, když se jí ozval Ivo Pavlík. Ten Heidi nabídl, aby se stala sólovou zpěvačkou. A Janků tuto výzvu přijala.

Na začátku osmdesátých let se stala lídrem skupiny Supernova a zanedlouho skončila třetí ve Zlatém slavíkovi. Její nedílnou součástí se stal i pořad Intim Night, který uváděla na TV Barrandov. Na stejné stanici pak autorka hitu Když se načančám moderovala i několik dalších pořadů.

Z Ostravy se Heidi přestěhovala do Prahy, na své kořeny ale nezapomněla. „Ostrava je moje rodné město, a to ve vás vždy zanechá ty nejhlubší stopy. I když tady už nebydlím, tak se pořád cítím Ostravačkou,“ prozradila zpěvačka v rozhovoru pro iDNES.

Tak jako každý, i ona měla v Ostravě svá oblíbená místa. „Absolutní top, když jsem si chtěla dokázat svou dospělost a že můžu už třeba do baru, tak to byl Rubín za Imperialem. Vždycky jsem si našetřila a zašla si do něj na kafe. A protože pocházím z Poruby, nesmím zapomenout na cukrárnu a kavárnu Barunka. Nejvíce jsem toho ale zažila v kulturáku v Porubě, tam to pro mě byla teprve ta správná škola života,“ dodala.

Heidi Janků byla dvakrát vdaná. Poprvé do toho praštila, když jí bylo čerstvých osmnáct, jejím vyvoleným se tehdy stal Zbyněk Janků. Podruhé si vzala o třicet let staršího Ivo Pavlíka. „On se mě trošku bál, protože my jsme od sebe byli o třicet let, a to je přece jen velký rozdíl. Taky měl hodně známých, kteří mu radili, že by si se mnou neměl nic začínat, protože jsem ta typická zlatokopka, která ho jen využije, využije jeho kontaktů a pak ho odkopne. No nakonec jsme spolu byli šestatřicet let," prozradila v otevřeném rozhovoru pro web eXtra.

S manželem byla až do roku 2017, kdy se Pavlík odebral na druhý břeh. Janků byla dokonce s Pavlíkem těhotná, v té době ale upřednostnila svou kariéru a šla na potrat.

Sdílejte článek