Společnost
05/08/2024 Petr Broulík

Ostravskou Vilou Grossmann v těchto dnech provázejí rytíři a herci v kostýmech

Foto: Petr Broulík

Grossmannovou vilou v těchto dnech provázejí rytíři a herci v kostýmech. Festival Schlaraffia Woche začal!

Rekonstruovaná a na jaře otevřená výstavní Grossmannova vila patří v těchto dnech poprvé satirickému humoru, jak si předsevzali její provozovatelé. Návštěvníky komentovaných prohlídek tak vítali herci ostravské Komorní scény Aréna a kurátor vily Tomáš Rusek v dobových kostýmech. Mnohé fanoušky ostravské historie přitom v útrobách pohádkové vily skvěle pobavili.

A to v rámci vůbec prvního festivalu Schlaraffia Woche, jak provozovatelé vily nazvali první ročník desetidenního festivalu umění a humoru. Názvem odkazuje na německý spolek, který dodnes funguje v Německu, a který měl v době Rakouska-Uherska a první republiky také svou ostravskou "pobočku". Spolek sdružoval německé umělce, podnikatele, lékaře či advokáty. Jeho členem byl i majitel vily František Grossmann.

Fitejte, maine liebe! Fitejte!

Spolek provozující městskou vilu se rozhodl na tento spolek recesistů odkazovat Týdnem Šlarafie, při kterém se mohou návštěvníci Vily Grossmann těšit až do pátku 9. srpna kromě odborných přednášek týkajících se historie vily a koncertů také na speciální víkendový program, který sestává právě ze sobotních šlarafských prohlídek s hranými scénkami a nedělních pikniků u Grossmanna, což jsou prohlídky okořeněné piknikem v nádherných zahradách vily.

Návštěvníky „Grossmannky“, jak už někteří vile přezdívají, nejprve přivítal nadšený majitel vily křikem z okna a zařval i na pracanty měnící na ulici 28. října staré koleje za nové. „Fitejte, maine liebe, fitejte! Sirkularka ticho!“ s výrazným německým akcentem.

Poté zahradník vily v honosném kostýmu rozdal návštěvníkům před vchodem na uvítanou chleba se solí, aby je uvnitř vily vzápětí „seřvala“ německá uklízečka, která přísně z centrálního schodiště v hale vily kontrolovala, jestli si všichni správně v předsíni nazuli ochranné návleky chránící parkety. „Ajnc haxn! Cvaj haxn!"

"Tušňak" a čtení novin s Grossmannem ve „snídárně“

Herci komorní scény Aréna bavili návštěvníky v různých komnatách vily, jednou nacvičováním shakespearovského Hamleta s úděsnou lebkou na stole, podruhé se nečekaně ozvali ze záchodu majitelů. Návštěvníci se naučili nejdůležitější šlaráfský pozdrav „Lu,lu,lu“. A tajnými úzkými dveřmi mohli do ložnice Františka Grossmanna návštěvníci projít jenom poté, co se pod dozorem německého komorníka naučili správně chůzi „tušňaka“.

Majitel František Grossmann se před návštěvníky zjevil ve „snídárně“ vily v zlatém županu, kde snídal se svým zahradníkem a četl dobový tisk z 9. listopadu 1933, třeba o konci prohibice v Americe. Obsluhující kuchař poté umně vyzvěděl na mnoha návštěvnících, co oni sami běžně snídají.

V přepychovém hudebním salónu pak herci rozesmáli a roztleskali návštěvníky vily skladbou, kterou hráli na ukulele a dětský syntezátor, který kromě základních tónů vydával i krkání a prdění. Na konci unikátních prohlídek čekal návštěvníky v zachované původní restaurované jídelně vily bohatě prostřený stůl a štamprle kdysi oceněného bylinného likéru Lysá hora, který vyráběl s velkým úspěchem na začátku minulého století světově známý velkoobchodník Herman Löw.

O architektuře, o Schlaraffii, ale i blues-rock v zahradě

Speciální hrané recesistické prohlídky nazvané Po stopách Schlaraffies v podání herců Komorní scény Aréna se uskuteční opět příští sobotu 10. srpna, a to vždy od 9, 11, 14 a 16 hodin. V neděli 11. srpna se mohou návštěvníci zúčastnit v 9, 12, 15 a 17 hodin Pikniku u Grossmanna, což je prohlídka vily s občerstvením od Laura Coffee. V pondělí 5. srpna to budou v 10, 13 a 15 hodin prohlídky s Danielem Vaňkem, projektantem rekonstrukce vily.

Ještě v pondělí v 18 hodin pokračuje festival Schlaraffia Woche přednáškou Pavla Šopáka nazvanou Umění všední i sváteční o malíři Aloisu Zapletalovi v Ostravě. V úterý 6. srpna se v 18 hodin odbude ve vile Grossamnn přednáška Lenky Černíkové Město na okraji a jeho cesta ke kulturní identitě.

Ve středu 7. srpna v 18 hodin se ve vile představí známý ostravský památkář Martin Strakoš se svou přednáškou Pevnost, domov, chrám i stroj o vilové architektuře mezi Vitruviem a Le Corbusierem.

Ve čtvrtek 8. srpna v 18 hodin začne ve vile přednáška Martina Pelce nazvaná Schlaraffia Ostravia: 187. „říše“ světového svazu Allschlaraffia a doprovodí ji hudební ukázky.

V pátek 9. srpna vystoupí od 19 hodin na zahradě vily britský blues-rockový kytarista Lewis Creaven.

Hráli si na rytíře, měli své řády i městské hrady

A co je to a byl vůbec Schlaraffia, podle které se festival jmenuje? Byl to spolek mužů pěstující přátelství, umění a humor, navazující na stejnojmennou stolní společnost pražských divadelníků z poloviny 19. století. Stejně jako obdobné historizující spolky své doby, zachovávaly Šlarafie při svých setkáních svérázný pseudostředověký ceremoniál, scházely se ve stylizovaných rytířských sálech, někdy dokonce ve vlastních budovách upravených do podoby „městských hradů“.

Členové se rekrutovali z vyšších vrstev převážně německého měšťanstva. Šlarafové na svých schůzkách respektovali zákaz hovorů o politice, náboženství a profesních záležitostech. Z materialismu všedního dne unikali prostřednictvím společenské družnosti, umění a humoru do světa ideálů. V Moravské Ostravě vznikla šlarafská říše Ostravia v roce 1912. Jejími členy byla řada příslušníků místních honorací a po 1. světové válce do ní byl přijat také stavitel František Grossmann, známý pod šlarafským jménem Heimchen der Villenstarke.

Foto: Petr Broulík
Sdílejte článek