Společnost
07/04/2017 Jaroslav Baďura

Ostravský Jeden svět vyvrcholí v Luně: malý krůček do kina, velký skok pro festival

Festival Jeden svět Ostrava vyvrcholí o víkendu 8. a 9. dubna.

V sobotu přijede Karel Janeček, aby v Cineportu na Hlubině diskutoval o snímku Ada na radnici. V neděli 9. dubna si jednosvětová témata poprvé troufnou na velkokapacitní kino Luna v Ostravě-Zábřehu, kde se bude od 15 hodin promítat pro děti, od 17 hodin opakovat úspěšný zahajovací film festivalu Není úniku a od 19:30 snímek Ada na radnici.

V Cineportu je na neděli připraveno promítání pro neslyšící a program, kde si lidé vyzkouší, jaké to je nevidět nebo neslyšet. Rušno bude i v Minikině, kde se o víkendu promítají čtyři filmy.

Festival navíc opanují osobnosti. Už ve čtvrtek přijede do Ostravy debatovat o filmech Tomáš Etzler, v pátek Silvia Lauder, v sobotu se přidá psycholog a terapeut Přemysl Mikoláš.

„Čeká nás opravdu velké finále. Festival se za svou 18letou historii odehrával hlavně v menších kinech – i letos jsme promítali v Minikině, Cineportu, Atlanitku a Pantu. Tři projekce za jeden den v kině Luna s jeho více než 500 sedadly jsou velkou výzvou. Věřím, že výběr a kvalita snímků jsou pro lidi motivem, aby kino zaplnili co nejvíce. Festival se letos rozšířil do více dnů, přibylo promítání a míříme také blíže divákům mimo centrum města,“ sdělila organizátorka festivalu Kristýna Konczyna. 

Po projekci snímku Ada na radnici o osobité cestě aktivistky Ady Colau za křeslem starostky Barcelony se odehrají zajímavé debaty. V sobotu přijede do Cineportu diskutovat podnikatel a filantrop Karel Janeček, zakladatel iniciativy Demokracie 21.

Závěrečnou debatu v kině Luna obstarají politolog z Ostravské univerzity Roman Rakowski, místostarostka Ostravy-Poruby Zuzana Bajgarová a koordinátorka sbližování porubské radnice s lidmi Zuzana Kotyzová.

Nedělní program v Cineportu přiměje diváky zapojit všechny jejich smysly. Od 14:00 si budou moci vyzkoušet malovat či uvařit poslepu a absolvovat rychlokurz znakové řeči. Film Dil Lejlá bude promítán od 16 hodin ve dvou sálech se speciální úpravou pro nevidomé i neslyšící diváky.

Pro ostatní budou připraveny škrabošky a špunty do uší, budou-li si chtít tento nevšední zážitek vyzkoušet. Normální autistický film od 18:30 bude následován debatou, která bude zároveň ve znakové řeči.

V Minikině se v sobotu promítají filmy O čo ide Idě (od 17:00) a Tichý hněv Inuitů (od 19:00). V neděli od 17 hodin proběhne Jukebox – projekce jednoho ze čtyř oceněných filmů festivalu, který si diváci sami předem vyberou na webu.

Hlasovat je možné na http://www.filmjukebox.cz/kino/6/minikino. Snímek promítaný od 19 hodin si diváci zvolí přímo na místě. Informace a zajímavosti o festivalu jsou na stránkách www.jedensvet.cz/ostrava, to nejaktuálnější pak na www.facebook.com/jedensvetostrava/.

Jeden svět je největší mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech. Ostravskou část pořádá Kulturní spolek Jeden svět Ostrava za přispění neziskové organizace Člověk v tísni, která organizuje hlavní pražskou část.

Sdílejte článek