Společnost
24/09/2021 Petr Sobol

Ostravský obvod kupuje dům hrůzy. Zbavíme se problémových individuí, slibuje starosta

Vedení městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky došla trpělivost s nepřizpůsobivými nájemníky bytů v domě v ulici Jablonského 5 poblíž Mariánského náměstí.

Vedení obvodu se rozhodlo situaci řešit nákupem nemovitosti a vystěhováním problematických osob. Záměr koupit dům předložil starosta obvodu Patrik Hujdus na zasedání zastupitelů obvodu, které se uskutečnilo v pondělí 13. září, a zastupitelé většinově rozhodli, že nemovitost koupí.

Vyřešit by se tak mohla dlouhodobě neúnosná situace, kdy obyvatelé domu, který se skladbou nájemníků podobá ubytovně, narušují pořádek v okolí domu, ohrožují kolemjdoucí a dalšími způsoby snižují bezpečnost občanů. Na problematické chování nájemníků si opakovaně stěžují také obyvatelé okolních domů. Fyzické napadání a slovní vyhrožování je téměř na denním pořádku, z oken mnohdy létají odpadky, často zde zasahuje městská i státní policie a v blízkosti se pohybují osoby pod vlivem alkoholu a dalších návykových látek. „Už jsme nemohli dál přihlížet tomu, jak se obyvatelé našeho obvodu bojí kolem domu procházet, a jak jeho nájemníci devastují veřejný prostor. Chceme docílit změnu a problémových individuí se zbavit,“ řekl starosta po podpisu kupních smluv.

Podsklepený objekt se čtyřmi bytovými jednotkami a zahradou koupí obvod za přibližně 5,5 milionů korun, přičemž na 70 % kupní ceny přispěje Statutární město Ostrava a zbývající část uhradí Mariánské Hory a Hulváky ze svého rozpočtu. V případě, že budou všechny dohody dodrženy, by měla být budova prázdná do konce října.

Vedení mariánskohorské radnice poté zváží, jakému účelu bude dům sloužit. V úvahu přichází jeho rekonstrukce a pronájem bytů slušným nájemníkům, bydlení pro správce Mariánského náměstí, ale také vybudování nízkoprahového zařízení, nebo jiné veřejnosti prospěšné aktivitě.

„Situaci jsme se snažili řešit už dlouho, ale bylo to poměrně komplikované. Majitel pronajímal budovu soukromé společnosti, která dále pronajímala byty sociálně slabým nájemníkům. Když jsme zjistili, že je dům na prodej, okamžitě jsme reagovali. Našim cílem bylo zabránit tomu, aby budovu koupil nějaký spekulant, nebo obchodník s chudobou, jediné řešení tak bylo získat ji pro obvod. O pomoc s financováním jsme v této mimořádné situaci požádali vedení města a to nám vyšlo vstříc, za což jsme rádi,“ vysvětlil Patrik Hujdus.

Kupní cena je o několik set tisíc korun vyšší než odborný odhad. Podle zástupců vedení obvodu ale o nákupu nerozhodly pouze ekonomické důvody, ale především snaha zajistit bezpečnost obyvatel obvodu a docílit celkového zlepšení situace v okolí. „Pokud bychom objekt nekoupili, tak jej může koupit kdokoliv a neutěšená situace by mohla pokračovat do nekonečna. My chceme dát lidem žijícím v bezprostřední blízkosti domu jistotu, že se zde mohou znovu cítit bezpečně,“ dodal starosta.

Sdílejte článek