Společnost
24/11/2020 Petr Broulík

Památník symbolizuje mrtvé slunce. Uctívá oběti šíleného střelce

Černou díru, tedy zaniklé, mrtvé slunce, má znázorňovat památník, kterým ostravský výtvarník a sochař Lukáš Dvorský uctil oběti střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava.

Od dnešního rána už stojí před nemocnicí, kde 10. prosince minulého roku vrah spustil palbu v nemocniční čekárně a jeho činu nakonec padlo za oběť celkem sedm lidí, dva další střelec zranil a poté se na útěku před policií zastřelil.

Osudný den 10. prosince, kdy bude výročí nepochopitelného činu památník i odhalen, ovšem za přísných koronavirových opatření, otřásl většinou obyvatel celé republiky. A samozřejmě i samotným autorem.

„Pamatuji si ten den. Dozvěděl jsem se to hned ráno někde na internetu. Nejdříve si člověk říká, že je to nějaký hoax, těžko tomu uvěřit v těch našich podmínkách. A pár dní to ve mně zanechalo výrazný nepříjemný pocit, až jsem byl sám překvapený,“ řekl pro Magazín PATRIOT Lukáš Dvorský.

K optimistickému Slunci přibylo po letech to temné, mrtvé

Do soutěže na podobu památníku se přihlásil i kvůli tomu, že se chtěl k činu vyjádřit. „Je to něco, co se stalo blízko, je to silné. Člověk má potřebu se k něčemu takovému vyjádřit. Básník může použít slova, text. My se vyjadřujeme tvarem, je to pro mě přirozené vyjadřování. Takže mě soutěž zajímala i profesně,“ řekl ostravský výtvarník Lukáš Dvorský, který dnes při instalaci svého díla v chladném ránu také pomáhal.

Lukáš Dvorský dodal, že jeho dílo má odlišné vyznění od blízké plastiky Slunce výtvarníka Vladislava Gajdy, která stojí už téměř půl století před hlavním vchodem ostravské fakultní nemocnice.

„Ta díla spolu musí komunikovat. Zatímco Gajdovo Slunce je pozitivní vertikální dílo, mé dílo je temná horizontální věc a má evokovat černou díru, kterou zanikají jiné hvězdy. Tedy mrtvé slunce,“ řekl ostravský výtvarník a sochař Lukáš Dvorský.

Dílo uctívající oběti střelby bylo odlito u Liberce

Lukáš Dvorský nejprve vyrobil dva modely památníku v měřítku 1:10 a 1:20, podle něho vyrobil v počítači 3D model.

"A podle něho jsem frézoval model jedna ku jedné z tvrzeného polysterénu. A pak vznikal odlitek. Ten jsme vyráběli až ve slévárně firmy Ještědský bronz u Liberce. A to tak daleko proto, že tu sochu tvoří velká jednotná plocha, což je velice náročné na výrobu a veškeré zpracování. Musí to být fakt mistrovská práce a u nás to zvládne jen pár sléváren,“ popisuje vznik památníku autor vítězného návrhu.

Už brzy po tragédii se rozhodlo oběti střelby uctít vytvořením památníku Statutární město Ostrava a také Moravskoslezský kraj a Fakultní nemocnice Ostrava.

Město prostřednictvím Městského ateliéru prostorového plánování a architektury zorganizovalo architektonickou soutěž a radní na základě doporučení odborné poroty na konci května vybrali k realizaci právě návrh v podobě „Mrtvého slunce“ mladého ostravského výtvarníka Lukáše Dvorského.

Sdílejte článek