Společnost
31/10/2015 ČTK

Papírové jízdenky pomalu končí. Platí se kartami, příští rok i bankovními

Od listopadu mohou cestující v kraji k placení jízdného použít elektronickou peněženku na kartě ODISka. Nový systém bude funkční ve většině regionálních spojů, které objednává hejtmanství. Od dubna příštího roku se do něj zapojí i další dopravci. Od poloviny roku 2016 budou moci cestující v Ostravě jízdenku zaplatit i bankovní kartou, řekl zástupce společnosti KODIS Aleš Stejskal.

Systém s kartou ODOSka bude od 1. listopadu funkční ve všech vozech Dopravního podniku Ostrava a také ve velké části navazujících regionálních spojů. Pasažéři si s kartou ODISka, kterou mohou využívat už dnes pro nákup měsíčních či ročních jízdenek, budou nakupovat také krátkodobé jízdenky. A to přímo u terminálu v tramvaji, autobusu či trolejbusu.

Dopravní podnik Ostrava do více než 600 vozů nechal nainstalovat téměř 2200 nových čtecích terminálů. Nový systém odbavování cestujících stál 40 milionů korun a podnik jej pořídil díky evropské dotaci.

S pomocí karty by měli cestující ušetřit. Oproti papírovým jízdenkám, bude úspora minimálně šest korun. Cestování pro držitele karty bude pohodlnější. Dnes při jízdě s krátkodobou papírovou jízdenkou může cestovat jen 30 minut v jednom spoji. Pokud přestoupí či přesáhne 30 minut, musí si označit další jízdenku. Karta toto vyžadovat nebude.

„Cestující při nástupu přiloží kartu s peněženkou a odečte se mu 20 korun. Pokud vystoupí do 30 minut a kartu opět přiloží, šest korun se mu načte zpátky. Ve spoji ale může za počátečních 20 korun cestovat až na konečnou i déle než dosavadních 30 minut. Pokud navíc do 30 minut přestoupí na další spoj, další peníze se mu už strhávat nebudou a stále cestuje za původních 20 korun,“ řekl Stejskal.

Tento systém má do budoucna vytlačit z trhu klasické jednorázové papírové jízdenky. Ve vozech zatím ale zůstanou přístroje na jejich označení. Dopravci hledají způsob, jak je nahradit úplně. Musí totiž zajistit službu i občasným cestujícím, například turistům, kteří si kartu ODISka nebudou kupovat. Tou cestou by měly být bankovní karty. Ostravský dopravní podnik jejich použití při placení jízdného bude umožňovat od poloviny příštího roku.

Sdílejte článek