Společnost
22/03/2024 Petr Sobol

Písničkář Dobeš v dětství řádil na sídlišti v Porubě. S kamarády chodil do CaSu i do Barborky

Foto: Profimedia.cz

Pavel Dobeš se nesmazatelně zapsal (nejen) do ostravské hudební scény. Dnes oblíbený písničkář slaví 75. narozeniny.

Písničkář Pavel Dobeš je považován za jednoho z protagonistů ostravské folkové tradice. Narodil se ve Frýdku-Místku, své dětství má však spojené s beskydskou krajinou, protože první roky života prožil ve Frýdlantu nad Ostravicí. Když mu bylo deset let, přestěhoval se s rodinou do Ostravy.

„V prosinci 1959 jsme se z Frýdlantu nad Ostravicí stěhovali už do nového bytu. Než jsme se ale mohli nastěhovat, tak jsme jej jezdili uklízet. Můj první kontakt s Ostravou byl ten, že jsem vystoupil na vlakovém nádraží, kde je dnes Ostrava střed. Vystoupali jsme s mámou na most a chtěl jsem se rozhlédnout. Hned vedle byla koksovna Karolina. Spadla mi do oka nějaká saze, ostrá. Strašně to řezalo, přestával jsem vidět, máma mě vedla k tramvaji jak slepého,“ zavzpomínal Dobeš v rozhovoru pro iDNES na první kontakt s městem, které se nesmazatelně zapsalo do jeho srdce.

Jako malý kluk si Ostravu užil dosyta - stejně jako ostatní děti, i on s partou kamarádů řádil na sídlišti. „Bydleli jsme v Ostravě-Porubě. Lítali jsme venku mezi paneláky. Než se postaví, musí se vykopat díra na sklepy. Ta vykopaná půda tvořila kopce a my si v nich stavěli bunkry,“ připomněl.

Na alkohol do Barborky

Když dospíval, chodil s kluky v Porubě do CaSu (Cukrárny a sodovkárny), jeho oblíbenou restaurací byla taky Barborka v Porubě. „V CaSu jsme si dávali mléčné koktejly s jahodou nebo kakaem, kdežto v Barborce na konci třídy Vítězného února, tam už jsme ochutnávali různé druhy alkoholických nápojů,“ zavzpomínal oblíbený písničkář na své mládí.

Dobeš Ostravu obsadil do všech svých prvních písní, které jsou psány v ostravském nářečí. Politická situace tehdejší doby ho ale donutila město opustit. Nezamlouval se totiž ostravskému komunistickému vedení, které mu nakonec znemožnilo dále v Ostravě působit. Dobešovi tak nezbylo nic jiného, než přesídlit jinam. Nakonec jeho kroky vedly do Hradce Králové, kde v muzice dále pokračoval. Jen nářečí už vyměnil za klasickou češtinu…

Černá Ostrava!

Ostrava v Dobešovi zůstala silně zakořeněná dodnes, teď už je pro něj ale jiným městem, než bývala dříve. „Vidím, že se Ostrava mění. Chce se stát univerzitním městem bez uhlíkové stopy. A ztrácí tím svou identitu. Koksovna u Frýdlantského mostu už tam dávno nestojí, Vítkovice ještě zůstaly, ale jen jako atrakce. Pro mě Ostrava znamená především černou Ostravu a já jsem ji černou nejvíce miloval. Ač tenkrát se mi zdálo, že je toho průmyslu možná až moc. Ale duch Ostravy nemělo žádné jiné město v republice! Žádné,“ svěřil se před několika lety v rozhovoru pro Magazín PATRIOT.

S koncertováním už ale Dobeš skončil. Loni to na písničkářových stránkách uvedla jeho agentura.

Sdílejte článek