Počet pěstounů se v kraji za rok zdvojnásobil. Dětí bez rodin je však stále moc
Počet takzvaných profesionálních pěstounských rodin či přesněji pěstounů na přechodnou dobu se za posledních deset měsíců téměř zdvojnásobil. Region je díky zájmu úřadů i aktivitě lidí a neziskových organizací na špici v počtu dětí, které nemusí putovat do dětských domovů, ale dostane se jim náhradní rodinná péče.
Na pátém ročníku ostravské konference Dejme dětem rodinu, jež každoročně završuje stejnojmennou kampaň, to prezentovali odborníci i zástupci pěstounských rodin. Realizaci konference i průběh kampaně letos podpořila Nadace ČEZ příspěvkem v hodnotě 200 tisíc korun.
Kampaň Dejme dětem rodinu byla na území Moravskoslezského kraje zahájena v listopadu 2010. Jejím cílem je získat pro děti bez milující rodiny náhradní rodinnou péči, aby nemusely žít v kojeneckých ústavech a dětských domovech. V poslední době se kampaň zaměřuje také na prezentaci profesionálních pěstounských rodin.
Pěstounů je více, dětí bez rodin je ale stále příliš
„Díky tomu výrazně vzrostl počet pěstounů na přechodnou dobu – zatímco ke konci roku 2014 jsme evidovali 59 zájemců, ke konci října letošního roku jde už o 112 lidí. Stále však existuje vysoké procento dětí, pro které se bohužel vhodnou náhradní rodinu nedaří najít. Je tedy nutné neustále hledat nové zájemce, kteří by mohli nabídnout dětem rodinné zázemí,“ říká Svatomír Recman, náměstek Krajského úřadu Moravskoslezského kraje pro sociální oblast.
Do různých forem náhradní rodinné péče se za posledních 15 let dostalo v kraji 1576 dětí, což řadí severní Moravu na první místo v republice. „V Moravskoslezském kraji žije zhruba 13 procent populace České republiky. Přitom ze všech dětí z celé republiky, které jsou v pěstounské péči, jich v našem kraji žije přes 20 procent. Lidé jsou tady pracovití a tvrdí, ale mají otevřená srdce,“ řekl účastníkům konference vedoucí krajského odboru sociálních věcí Daniel Rychlík.
„Ve spolupráci s Moravskoslezským krajem, městem Ostrava a několika dalšími městy a obcemi v regionu se již pět let snažíme přispívat ke změně současné situace dětí v ústavních zařízeních, podporovat jejich výchovu v náhradních rodinách a zajišťovat jim tím patřičné rodičovské vzory a zázemí, dodal ředitel organizace Zdeněk Moldrzyk.
Nadace ČEZ podpořila činnost Centra psychologické pomoci prostřednictvím grantového řízení Podpora regionů, které je zaměřeno na rozvoj veřejně prospěšných projektů.
„Přestože Moravskoslezský kraj patří v žebříčku náhradní rodinné péče na přední příčky, v regionu stále chybí pěstouni pro stovky dětí z kojeneckých ústavů a dětských domovů. Kampaň Dejme dětem rodinu maximalizuje jejich šance na úspěšné nalezení náhradních rodičů a zisk plnohodnotného milujícího zázemí,“ řekla Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.