Společnost
19/11/2015 Jaroslav Baďura

Pomník, který ukrýval unikátní listiny, dostal nový vzkaz budoucím generacím

Rovných osmdesát let letos uplynulo od chvíle, kdy v bohumínské městské části Skřečoň odhalili památník válečným obětem. Ten od půlky září prochází komplexní opravou za 380 tisíc korun. Při ní se v útrobách památníku našel hermeticky uzavřený kovový váleček.

Váleček obsahoval listiny z října roku 1935, kdy skřečoňští obyvatelé památník slavnostně odhalili. Mezi nimi byl program slavnostního odhalení pomníku 28. října 1935, rozestavení spolků a delegací při aktu, proslov starosty a dalších účastníků, členský průkaz spolku pro postavení pomníku, odznak, pamětní listina a popis Skřečoně i tehdejší doby.

Nález je jedinečný tím, jak skvěle byly dokumenty zachovalé. Další unikát spočívá v informacích, které obsahují. Téměř z nich dýchá atmosféra první republiky. Doby, kdy na dveře klepala druhá světová válka, ale obyvatelé o tom neměli tušení a věřili v lepší zítřky.

A i když se lidem nežilo lehce, dokázali se složit na výstavbu pomníku, aby tak vzdali hold svým šedesáti spoluobčanům padlým v prvním světovém konfliktu. Pomník totiž nepostavila obec, ale v roce 1930 založili řadoví občané spolek pro postavení pomníku, měli členské legitimace a platili příspěvky a po pěti letech se jim podařilo nastřádat potřebných 9 200 korun na stavbu.

„Nález historických dokumentů je ojedinělý. Originály už jsou uloženy ve Státním okresním archivu Karviná. Jejich kopie ale do památníku vrátíme. Zároveň tam našim potomkům přidáme informace o současné době. Poselství příští generaci už napsali nejen starosta a kronikář města, ale také studentky zdejšího gymnázia či členové Klubu vojenské historie Bohumín,“ uvedla vedoucí odboru školství, kultury a sportu bohumínské radnice Pavla Skokanová.

Památník, který se nachází u bývalé polské školy na křižovatce ulic 1. máje a Opletalova, prošel po 80 letech chemickým čištěním, repasí masivních žulových prvků a došlo i na zlacení nápisů. Kromě toho vznikla kopii reliéfu z umělého pískovce, protože ten původní z roku 1935 se už rozpadal.

Obnova zahrnovala také sanaci vlhkosti, spárování a hydrofobizaci a ve finále dostane památník ještě antigraffiti nástřik. S opravou odborná firma z Velkých Hoštic právě finišuje. Většinu nákladů na rekonstrukci pokryje dotace z Ministerstva obrany.

Roman Winkler z restaurátorské firmy z Velkých Hoštic vkládá tubus s odkazem příštím generacím do středové duté části pomníku, kde našel váleček s 80 let starým vzkazem.

Roman Winkler z restaurátorské firmy z Velkých Hoštic vkládá tubus s odkazem příštím generacím do středové duté části pomníku, kde našel váleček s 80 let starým vzkazem.

Do oprav památníků investuje letos město 420 tisíc korun. Čištěním, impregnací a ochranou proti sprejerství už prošly původní podstavec pomníku T. G. Masaryka v parku Petra Bezruče v centru Bohumína a tři menší památníky v okolí pošty v Záblatí. U jednoho z nich se také našel svitek, ovšem byl tak rozmočený, že jej nebylo možné přečíst ani zachránit. Za posledních dvacet let investovalo město do opravy historických monumentů 2,4 miliony korun.

K významnému nálezu došlo v Bohumíně v roce 2002 při opravě sochy Jana Nepomuckého ve Starém Bohumíně. V jeho původním podstavci se tehdy našel hotový poklad. Čtyřiapadesát mincí z let 1660 až 1860. Byly mezi nimi mezi nimi krejcary, feniky i stříbrné tolary z Anglie, Maďarska, Toskánska, Puska a Rakouska. Mince, které skončily v muzeu, se do Bohumína vrátí. Budou součástí expozice v opraveném domě Pod Zeleným dubem (bývalý Národní dům) ve Starém Bohumíně.

Sdílejte článek